Papież odwiedził siedzibę Scholas Occurentes w Rzymie

Papież odwiedził siedzibę Scholas Occurentes w Rzymie
(Fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI)
KAI/dm

Papież Franciszek odwiedził watykańską siedzibę Scholas Occurentes w Pałacu św. Kaliksta na rzymskim Zatybrzu. Franciszek spotkał się tam z młodymi ludźmi z różnych regionów Włoch.

Młodzi brali udział w pierwszej części programu dotyczącego zdrowia w czasie pandemii. Podzielili się oni swymi doświadczeniami w obecności m.in. Patrizia Bianchiego, ministra edukacji Włoch, które wsparło program, oraz ministra zdrowia Roberto Speranzy.

Ojciec Święty rozmawiał też z młodzieżą iberoamerykańską, która przedstawiła konkluzje ze spotkania w Madrycie na temat wspólnych marzeń o drodze do lepszej przyszłości.

Ponadto papież połączył się online z nowymi szkołami Scholas Occurentes z Sydney w Australii, Walencji w Hiszpanii i Waszyngtonie w USA. Wysłuchał także młodych Argentyńczyków z regionu El Impenetrable na równinie Gran Chaco, inaugurując nowy program zapobiegania uzależnieniom.

DEON.PL POLECA

Scholas Occurrentes to światowa sieć szkół pod patronatem Kościoła katolickiego, utworzona w celu wspierania więzi między wszystkimi szkołami na świecie. Jej misją jest „integracja uczniów poprzez inicjatywy technologiczne, sportowe i artystyczne, które wspierają wychowanie do kultury spotkania”.

Stawia sobie za zadanie dzielenie się projektami, zwłaszcza ze szkołami z mniejszymi środkami, na rzecz edukacji bez wykluczeń. Pierwsze placówki tego rodzaju powstały po podpisaniu odpowiedniego porozumienia przez znanych piłkarzy: Argentyńczyka Lionela Messiego i Włocha Gianluigiego Buffona w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk 13 sierpnia 2013 r. Odbył się wówczas towarzyski mecz piłki nożnej dla uczczenia papieża między drużynami Argentyny i Włoch.

Poprzednikami Scholas Occurentes były programy „Szkoły Sąsiedzkie” i „Szkoły Siostrzane”, powstałe z inspiracji ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio. Ich linią przewodnią były słowa obecnego papieża: „Połączyć szkoły, sport ludowy i solidarność”. Uważał on, że znane postacie, zwłaszcza sportu, będą wychowywać miliony dzieci swoim przykładem oraz że sport i sztuka ludowa stanowią wspaniałe narzędzia kształtowania wartości.

19 marca 2014 r. Stolica Apostolska oficjalnie uznała Scholas Occurrentes za prywatną fundację, podlegającą od sierpnia 2015 r. Kongregacji ds. Duchowieństwa. Przewodniczą jej profesorowie José María del Corral i Enrique Palmeyro, którzy wraz z bp. Marcelo Sanchezem Sorondo tworzą kierownictwo Scholas.

Fundacja ma własny hymn „Sembradores del encuentro” (Siewcy spotkania). Tworzy sieć ponad 400 tys. instytucji edukacyjnych w 190 państwach. Ma 15 siedzib w różnych krajach: Argentynie, Chile, Watykanie, Kolumbii, Hiszpanii, Haiti, Włoszech, Meksyku, Mozambiku, Panamie, Paragwaju, Portugalii, Rumunii, Japonii i USA. W najbliższych latach zamierza otworzyć siedziby w kolejnych państwach.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież odwiedził siedzibę Scholas Occurentes w Rzymie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.