Sztuczna inteligencja wkracza za Spiżową Bramę

Sztuczna inteligencja wkracza za Spiżową Bramę
Papież Franciszek (fot. Grzegorz Gałązka)
3 tygodnie temu
PAP/mk

Zgodnie z wola papieża Franciszka, w Watykanie powstaje fundacja, która badać będzie zagadnienia sztucznej inteligencji od strony etycznego jej wykorzystania.

W Watykanie powołano fundację, która będzie zajmować się kwestią sztucznej inteligencji oraz jej etyki. Powstała ona za zgodą papieża Franciszka w odpowiedzi na prośbę, jaką przedstawił przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Vincenzo Paglia.

Fundacja nosi nazwę „renAIssance”, która jest połączeniem słowa „renesans” i angielskiego skrótu AI (sztuczna inteligencja). Utworzono ją po tym, gdy w lutym 2020 roku w Rzymie podpisana została deklaracja na temat etycznego podejścia do sztucznej inteligencji. Jej sygnatariuszami byli między innymi szefowie wielkich koncernów technologicznych i internetowych, a także abp Paglia.

Zadaniem fundacji będzie rozpowszechnianie tego dokumentu na świecie.

"Uważamy, że w obliczu inwazji tego wymiaru w życie wszystkich konieczne jest potwierdzenie perspektyw etycznych, edukacyjnych i wspólnych ram prawnych dla sztucznej inteligencji” - oświadczył arcybiskup Paglia, cytowany przez Ansę. Jak dodał, „także algorytmy muszą mieć wymiar moralny”.

"Nie można dopuścić do tego, by dyktatura nowych technologii i tych, którzy je posiadają robiła to, co chce” - oświadczył watykański hierarcha.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller, Tadeusz Pabjan
39,90 zł

Czy nowoczesny, naukowy światopogląd wyklucza religijność i czyni z niej zabobon?
Jak ma się biblijny opis stworzenia do około czternastu miliardów lat historii wszechświata i ewolucyjnego pochodzenia ciała i umysłu człowieka?

To pytania, jakie...

Skomentuj artykuł

Sztuczna inteligencja wkracza za Spiżową Bramę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.