Papież: Parafie powinny być bliskimi wspólnotami, bez biurokracji

Papież: Parafie powinny być bliskimi wspólnotami, bez biurokracji
Papież Franciszek prosi o modlitwę za parafie (fot. Grzegorz Galazka)
KAI / tk

"Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich". Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Światowej Sieci Modlitwy Papieża przedstawiający różne wymiary życia parafialnego w wielu zakątkach świata.

Parafie powinny być dla wszystkich

- Czasem myślę, że na drzwiach parafii powinniśmy umieścić tabliczkę z napisem «wstęp wolny». Parafie powinny być bliskimi wspólnotami, bez biurokracji, skupionymi na ludziach i miejscem, gdzie można otrzymać dar sakramentów. Muszą one ponownie stać się szkołami służby i hojności, których drzwi są zawsze otwarte dla wykluczonych. I dla tych, którzy zostali włączeni. Dla wszystkich – mówi papież Franciszek.

Przekonuje, że „parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną”. - Proszę, bądźmy odważni. Przemyślmy wszyscy na nowo styl naszych wspólnot parafialnych. Módlmy się, aby parafie, stawiając w centrum komunię, komunię ludzi, komunię kościelną, były coraz bardziej wspólnotami wiary, braterstwa i przyjmowania najbardziej potrzebujących – apeluje Franciszek.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież: Parafie powinny być bliskimi wspólnotami, bez biurokracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.