Papież: Przemoc wobec kobiet, to trujący chwast, który musi zostać wykorzeniony

Papież: Przemoc wobec kobiet, to trujący chwast, który musi zostać wykorzeniony
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
PAP / pk

Papież Franciszek oświadczył, że przemoc wobec kobiet, to "trujący chwast", który "musi zostać wykorzeniony". - To korzenie kulturowe, mentalne; rozwijają się na gruncie uprzedzeń, żądzy posiadania, niesprawiedliwości - stwierdził w przesłaniu w związku z kampanią społeczną przeciwko przemocy wobec kobiet, zorganizowaną przez włoskie radio RAI.

- Ileż kobiet jest przygniecionych przez ciężar i dramat przemocy, ile jest maltretowanych, wykorzystywanych, zniewalanych, ile jest ofiar przemocy ze strony tych, którzy myślą, że mogą dysponować ich ciałem i ich życiem, zmuszonych do tego, by ulec pożądaniu mężczyzn - podkreślił papież w opublikowanym w czwartek przesłaniu.

Zauważył następnie: "W tylu miejscach i w tylu sytuacjach kobiety są stawiane na drugim planie, są uważane za 'gorsze', za przedmioty. A kiedy osoba jest do tego sprowadzana, nie dostrzega się więcej godności; uważa się ją wyłącznie za własność tego, kto może nią całkowicie rozporządzać czy wręcz ją wyeliminować".

Franciszek mówiąc o przemocy wobec kobiet, zarzucił też mediom, że "wciąż odgrywają dwuznaczną rolę".

DEON.PL POLECA

- Z jednej strony działają na rzecz szacunku i promocji kobiet, ale z drugiej strony przekazują komunikaty pod znakiem hedonizmu i konsumpcjonizmu, w których wzorce, tak męskie, jak i żeńskie, podporządkowane są kryterium sukcesu, autoafirmacji, rywalizacji, siły przyciągania drugiej osoby, by ją zdominować - odnotował.

- Ale tam, gdzie jest dominacja, jest wykorzystywanie. Nie jest miłością to, co wymaga więźniów. Pan Bóg chce, byśmy byli wolni i mieli pełną godność - stwierdził papież.

Wyraził przekonanie, że w obliczu „plagi nadużyć fizycznych i psychologicznych wobec kobiet” pilną potrzebą jest „ponowne odkrycie sprawiedliwych i zrównoważonych relacji, opartych na szacunku i wzajemnym uznaniu”.

"Obowiązkiem każdego - dodał - jest udzielenie głosu naszym siostrom, które go nie mają; kobietom-ofiarom nadużyć, wyzysku, marginalizacji i niezasłużonej presji".

- Nie pozostawajmy obojętni. Trzeba działać natychmiast, na wszystkich poziomach, z determinacją, pilnie i z odwagą - wezwał papież. Jak zauważył, od tego, jak traktowane są kobiety, zależy "stopień człowieczeństwa".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież: Przemoc wobec kobiet, to trujący chwast, który musi zostać wykorzeniony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.