Papież przeprosił za kradzież amazońskich figurek z rzymskiego kościoła

Papież przeprosił za kradzież amazońskich figurek z rzymskiego kościoła
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
1 rok temu
KAI / pk

Papież Franciszek przeprosił tych, którzy poczuli się dotknięci kradzieżą amazońskich figurek z kościoła Santa Maria in Traspontina w Rzymie i utopienie ich w Tybrze 21 października. Przedstawiały one nagą brzemienną kobietę, wyobrażającą Pachamamę (Matkę Ziemię).

Zabierając głos 25 października na początku kongregacji generalnej zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii Ojciec Święty zaznaczył, że przeprasza „jako biskup tej diecezji”, na której terenie doszło do tego zdarzenia.

Zaznaczył, że wystawienie w kościele figurek Pachamamy nie miało na celu „bałwochwalstwa”. Odciął się w ten sposób od głosów, że było to oddawanie kultu pogańskim bożkom.

Papież poinformował również, że figurki, które wywołały taką „medialną wrzawę”, zostały odnalezione i nie uległy zniszczeniu. Obecnie znajdują się w rękach włoskich karabinierów [żandarmów - KAI]. Franciszek nie wykluczył, że mogą być one obecne na Mszy św. kończącej zgromadzenie Synodu Biskupów dla Amazonii [w niedzielę 27 października - KAI].

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agnieszka Skórzewska-Skowron
21,00 zł
35,00 zł

Publikacja przybliża postać obecnej głowy Kościoła Katolickiego. Zawiera ciekawostki dotyczące Argentyny, z której pochodzi papież, słowniczek ze zwrotami i wiele zdjęć i ilustracji. Opisane zostały lata młodzieńcze Jorge Bergoglio, jego pasje i zainteresowania (gra w...

Skomentuj artykuł

Papież przeprosił za kradzież amazońskich figurek z rzymskiego kościoła
Komentarze (13)
JJ
Jan Janek
2 listopada 2019, 14:42
No proszę. To pan K. Kleczka tak nbardzo się wysilał, żeby udowodnić, że figurki nie przedstawiahją Pachamamy ale "ludowe przywiązanie do Ziemi będącej matką każdego człowieka", a tu sam Franciszek pokazał jak bardzo się myli. Ale po co pogańskie idole wystawiać w kościele, chyba nie w charakterze wystawy osobliwości amazońskich? A co z tym pogańskim obrzędem w Ogrodach Warykańskich na rozpoczęcie synodu. Wszak obok figurek tych bogiń leżała tam figurka mężczyzny w ogromnym falusem we wzwodzie? To też nic nie znacząca pamiątka z Amazonii? A co z bałwochwalczym obnoszeniem figurek amazońskiej bogini w bazylice św. Piuotra? Kto odpowie za te wszystkie akty bałwochwalstwa w Kościele, które podmywają wiarę katolików? Przyznam, że choć Franciszek potrafi zaskoczyć, to jednak takiego ohydnego zachowania nie spodziewałem się w najgorszych koszmarach.
Zbigniew Paweł Maciejewski
Zbigniew Paweł Maciejewski
28 października 2019, 20:25
Dbajmy o właściwe znaczenie słów. To nie była kradzież https://pl.wikipedia.org/wiki/Kradzie%C5%BC
MW
~Michał Wołodźko
27 października 2019, 13:33
Wyraz solidarności z ludami Amazonii. Tak jakby wystawiono Polską flagę biało-czerwoną podczas mszy. Ci ludzie nic innego nie mają, co jednoczyloby ich jako naród/grupę etniczną.
AF
~Andrzej Flisikowski
1 listopada 2019, 09:19
Uważasz, że Swarożyc ( który przecież jednoczył Słowian " jako naród/grupę etniczną" ) powinien mieć swoje stałe miejsce w polskich kościołach?
JL
Jerzy Liwski
26 października 2019, 21:34
Mimo wszystko lubię ten nagłówek. Brzmi tak samo jakby to Franciszek ukradł figurki i teraz za to przeprasza (i ta skruszona mina na zdjęciu). Wybraźcie sobie. Papież nie wytrzymał bałwochwalstwa jakiegoś kardynała (który z własnej inicjatywy wstawił te figurki) i papież po nocy wykrada je i topi w Tybrze. Vivat Papa!!!
JL
Jerzy Liwski
26 października 2019, 09:53
Papież Franciszek nie wyklucza, że posążki bogini Pachamamy będą obecne na Mszy Świętej...Mt 24,15
JL
Jerzy Liwski
26 października 2019, 09:56
Tylko gdzie one będą? Na ołtarzu, czy w pierwszym rzędzie obok kardynałów? A może specjalne miejsce obok tronu Franciszka...i wszyscy powstaną na wprowadzenie Pachamamy...
SF
~Sergey Fedorov
26 października 2019, 05:09
Proponuję też, umieścić figurkę światowida jako solidarność Słowian z Amazończykami
MW
~Michał Wołodźko
27 października 2019, 13:30
Świetny pomysł! Zjednałoby to panslawisów z KK
GK
~Grzegorz Król
26 października 2019, 00:03
Szkoda, że nie przeprosił za to, że brał udział w pogańskiej ceremonii i wstawił pogańskie idole do katolickiej świątyni. Ale co tam uczucia milionów wiernych, za których się jest odpowiedzialnym... Ważniejsze, żeby amazońskie plemiona i ich bożki poczuły się dowartościowane...
AC
~Adam Cierka
25 października 2019, 20:38
Mogliby jeszcze wstawić figurkę Izydy, Anubisa albo złotego cielca...
PA
~Paweł Apolinary
25 października 2019, 20:03
A dotkniętych ich obecności katolików traktuje jak autorów Dubiów. Najlepiej przemilczeć....
CS
~Co się dzieje
26 października 2019, 10:50
No nie wiem czy warto...te poczynania stają się coraz bardziej bezczelne

Skomentuj artykuł

Papież przeprosił za kradzież amazońskich figurek z rzymskiego kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.