Papież przeprosił za kradzież amazońskich figurek z rzymskiego kościoła

Papież przeprosił za kradzież amazońskich figurek z rzymskiego kościoła
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

Papież Franciszek przeprosił tych, którzy poczuli się dotknięci kradzieżą amazońskich figurek z kościoła Santa Maria in Traspontina w Rzymie i utopienie ich w Tybrze 21 października. Przedstawiały one nagą brzemienną kobietę, wyobrażającą Pachamamę (Matkę Ziemię).

Zabierając głos 25 października na początku kongregacji generalnej zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii Ojciec Święty zaznaczył, że przeprasza „jako biskup tej diecezji”, na której terenie doszło do tego zdarzenia.

Zaznaczył, że wystawienie w kościele figurek Pachamamy nie miało na celu „bałwochwalstwa”. Odciął się w ten sposób od głosów, że było to oddawanie kultu pogańskim bożkom.

DEON.PL POLECA

Papież poinformował również, że figurki, które wywołały taką „medialną wrzawę”, zostały odnalezione i nie uległy zniszczeniu. Obecnie znajdują się w rękach włoskich karabinierów [żandarmów - KAI]. Franciszek nie wykluczył, że mogą być one obecne na Mszy św. kończącej zgromadzenie Synodu Biskupów dla Amazonii [w niedzielę 27 października - KAI].

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agnieszka Skórzewska-Skowron

Publikacja przybliża postać obecnej głowy Kościoła Katolickiego. Zawiera ciekawostki dotyczące Argentyny, z której pochodzi papież, słowniczek ze zwrotami i wiele zdjęć i ilustracji. Opisane zostały lata młodzieńcze Jorge Bergoglio, jego pasje i zainteresowania (gra w...

Skomentuj artykuł

Papież przeprosił za kradzież amazońskich figurek z rzymskiego kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.