Papież przyjął na prywatnej audiencji Jamesa Martina SJ, duszpasterza katolików LGBT

Papież przyjął na prywatnej audiencji Jamesa Martina SJ, duszpasterza katolików LGBT
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl / twitter.com/JamesMartinSJ)
11 miesięcy temu
KAI / PAP / ms

Zdaniem duchownego audiencja była „wyrazem troski Ojca Świętego o społeczność LGBT”.

Rozmowa w papieskiej bibliotece w Pałacu Apostolskim trwała pół godziny. - Byłem bardzo poruszony swoim spotkaniem z prawdziwym pasterzem - powiedział o. Martin po audiencji.

O przebiegu poniedziałkowej audiencji ksiądz Martin poinformował na Twitterze. "Jeden z najważniejszych momentów mojego życia. Poczułem się dzisiaj zachęcony, pocieszony i zainspirowany przez Ojca Świętego" - napisał jezuita. Dodał, że jego spotkanie z Franciszkiem "wydaje się jasnym sygnałem jego głębokiej troski duszpasterskiej o katolików LGBT i osoby LGBT na całym świecie".

Nie ujawniając, co usłyszał od Franciszka, jezuita wyznał jedynie, że podzielił się z nim „doświadczeniami katolików LGBT na całym świecie, ich radościami i nadziejami, bólami i troskami”. - Mówiłem także o mojej posłudze wśród nich i o tym, jak czują się wykluczeni - przyznał o. Martin.

Niektórzy amerykańscy biskupi (np. abp Charles Chaput z Filadelfii i bp Thomas Paprocki ze Springfield) skrytykowali o. Martina, który w swej pracy duszpasterskiej „nie koryguje” ich zachowań seksualnych, co może prowadzić do przekonania, że ich aktywność seksualna nie jest grzeszna. Nie zgadzają się także z jego przekonaniem, wyrażonym w niedawno wydanej książce „Building a Bridge” (Budując most), że środowisko LGBT może „ubogacić” Kościół i wiarę chrześcijan.

Według jezuickiego magazynu „America”, przed audiencją dla o. Martina papież przeczytał tę książkę.

Od 2017 r. o. Martin jest konsultorem watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
23,94 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież przyjął na prywatnej audiencji Jamesa Martina SJ, duszpasterza katolików LGBT
Komentarze (1)
JJ
Jan Janek
3 listopada 2019, 15:33
Wyobraźmy sobie, że nasz umiłowany Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji ojca Martina Jamesa - duszpasterza społeczności amerykańskich katolików mafiozów. artykuł mógłby wtedy brzmieć tak: Zdaniem duchownego audiencja była „wyrazem troski Ojca Świętego o społeczność katolickich mafiozów". Rozmowa w papieskiej bibliotece w Pałacu Apostolskim trwała pół godziny. - Byłem bardzo poruszony swoim spotkaniem z prawdziwym pasterzem - powiedział o. James po audiencji. O przebiegu poniedziałkowej audiencji ksiądz James poinformował na Twitterze. "Jeden z najważniejszych momentów mojego życia. Poczułem się dzisiaj zachęcony, pocieszony i zainspirowany przez Ojca Świętego" - napisał jezuita. Dodał, że jego spotkanie z Franciszkiem "wydaje się jasnym sygnałem jego głębokiej troski duszpasterskiej o katolików w mafii i mafiosów na całym świecie". Kiedy wreszcie Kościół i papież Franciszek otworząsię na osoby w mafii? Kiedyż znajda i tam owe loiczne owoce dobra i piękna? Katolicy czekają.

Skomentuj artykuł

Papież przyjął na prywatnej audiencji Jamesa Martina SJ, duszpasterza katolików LGBT
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.