Papież spotkał się z Romami. „Jesteście mile widziani w Kościele”

Papież spotkał się z Romami. „Jesteście mile widziani w Kościele”
Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
2 miesiące temu
KAI / tk

Papież Franciszek podczas swojej wizyty na Słowacji spotkał się z przedstawicielami tamtejszej społeczności Romskiej. Ludność ta mieszka w ubóstwie na osiedlu Lunik IX w Koszycach. - Zawsze czujcie się w Kościele jak w domu i nigdy nie lękajcie się w nim przebywać – powiedział papież do Romów.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że „nikt w Kościele nie powinien czuć się nie na swoim miejscu, czy odstawiony na bok”, a Bóg pragnie, abyśmy będąc innymi, gromadzili się razem. Wezwał do postrzegania siebie nawzajem jako braci i siostry, dzieci tego samego Boga.

- Kościół jest domem, jest waszym domem. Dlatego chciałbym wam z serca powiedzieć: jesteście mile widziani, zawsze czujcie się w Kościele jak w domu i nigdy nie lękajcie się w nim przebywać. Niech nikt nie trzyma was czy kogokolwiek innego z dala od Kościoła! – stwierdził Franciszek.

Papież spotkał się z Romami

Odnosząc się do świadectw poszczególnych osób Franciszek zachęcił do wykraczania poza uprzedzenia.

- Nie można sprowadzać rzeczywistości innych do naszych własnych, stereotypowych wzorców, osób nie można zamykać w schematy – powiedział papież. Podkreślił, że zamykanie osób w gettach niczego nie rozwiązuje.

- Drogą do pokojowego współistnienia jest integracja – wskazał Franciszek.

Papież zachęcił do krzewienia pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą, „aby dorastały zakorzenione w swoim pochodzeniu, ale jednocześnie widzące otwartą każdą możliwość”. Wyraził też wdzięczność za pracę duszpasterską z osobami zepchniętymi na margines.

- Zachęcam was wszystkich, abyście z ufnością, krok po kroku, przekraczali obawy, rany przeszłości: w uczciwej pracy, w godności zarabiania na chleb powszedni, w pielęgnowaniu wzajemnego zaufania. I w modlitwie za siebie nawzajem, bo to właśnie ona nas ukierunkowuje i daje nam siłę – powiedział papież na zakończenie swego przemówienia.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież spotkał się z Romami. „Jesteście mile widziani w Kościele”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.