Papież: święci są „słowem Bożym” wcielonym w historię

Papież: święci są „słowem Bożym” wcielonym w historię
(fot. Grzegorz Gałązka, galazka.jezuici.pl)
1 rok temu
Krzysztof Ołdakowski SJ / KAI / kk

„Liczne beatyfikacje i kanonizacje, które odbyły się w ostatnich latach oznaczają, że święci nie są jakimiś nieosiągalnymi istotami, ale pozostają nam bliscy i mogą podtrzymywać nas na drodze życia”. Te słowa papież Franciszek skierował dzisiaj do wielkiej rodziny Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, którą tworzą kardynałowie i biskupi będący jej członkami, a także urzędnicy, konsultorzy oraz postulatorzy.

Ojciec Święty przypomniał, że Kongregacja przez pół wieku przebadała wielką liczbę biografii kobiet i mężczyzn, aby ukazać ich jako przykłady oraz przewodników dla życia chrześcijańskiego.

„Świadectwo błogosławionych i świętych oświeca nas, pociąga oraz stawia przed nami wyzwania, ponieważ jest «słowem Bożym» wcielonym w historię i przez to pozostaje nam bliskie – podkreślił papież. - Świętość przenika i towarzyszy zawsze życiu Kościoła pielgrzymującego w czasie, często w sposób ukryty i prawie niezauważalny. To dlatego musimy uczyć się dostrzegać świętość w wytrwałym Ludzie Bożym: w rodzicach, którzy wzrastają w miłości do swoich dzieci, w kobietach i mężczyznach, którzy pracują, aby przynieść chleb do domu, w chorych, w starszych zakonnicach, które nadal się uśmiechają, w tych wszystkich, którzy żyją blisko nas i pozostają odbiciem Bożej obecności”.

Ojciec Święty zaznaczył, że świętość jest prawdziwym światłem Kościoła i jako taka powinna być umieszczona na świeczniku, aby mogła oświecać i wskazywać drogę do Boga dla wszystkich wierzących. Chodzi o codzienną weryfikację dokonywaną przez Kongregację, która od samego początku była podejmowana ze skrupulatnością i dokładnością w procesie przygotowawczym, z powagą i fachowością w studiowaniu dokumentów procesowych oraz źródeł, z obiektywizmem i rygorem w ocenie i na każdym etapie wydawanego orzeczenia, w odniesieniu do męczeństwa, heroiczności cnót, ofiary z życia oraz cudu. Świętość jest najgłębszym wymaganiem dla każdego ochrzczonego, jest duszą Kościoła i najważniejszym aspektem jego misji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież: święci są „słowem Bożym” wcielonym w historię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.