Papież: usuńmy wojnę z historii człowieka, zanim wojna usunie nas

Papież: usuńmy wojnę z historii człowieka, zanim wojna usunie nas
Papiez Franciszek (fot. Vatican Media Handout/EPA/PAP)
KAI/mk

- Każdy dzień wojny pogarsza sytuację wszystkich. Dlatego też ponawiam mój apel: dość! Przestańcie! - wołał papież Franciszek na placu św. Piotra. - Wobec niebezpieczeństwa samozagłady, ludzkość rozumie, że nadszedł moment zlikwidowania wojny. Usunięcia jej z historii człowieka, zanim to ona usunie człowieka z historii - mówił.

Papież zwrócił uwagę, że minął już ponad miesiąc od rozpoczęcia wojny na Ukrainie, "od początku tej okrutnej i bezsensownej wojny, która jak każda wojna jest porażką nas wszystkich.

- Należy odrzucić wojnę, tę przestrzeń śmierci, w której ojcowie i matki chowają dzieci, w której ludzie zabijają swych braci, których nawet nie widzieli, w której możni decydują, a ubodzy umierają. Wojna nie rujnuje jedynie teraźniejszości, ale też przyszłość społeczeństwa - mówił papież w rozważaniu po modlitwie Anioł Pański.

Franciszek zwrócił uwagę na tragiczny los dzieci.

- Przeczytałem, że od początku agresji na Ukrainę, co drugie dziecko zostało wysiedlone z kraju. To oznacza niszczenie przyszłości, powodowanie dramatycznych traum u najmniejszych i najbardziej niewinnych pośród nas. Oto bestialstwo wojny, aktu barbarzyńskiego i świętokradczego! - podkreślił.

Papież przypomniał też, że wojny nie można traktować jako nieuniknionej.

- Nie możemy przyzwyczajać się do wojny. Musimy natomiast dzisiejsze oburzenie przemienić w jutrzejszy wysiłek, bowiem jeśli z tego doświadczenia wyjdziemy tacy, jakimi byliśmy wcześniej, wszyscy będziemy w pewien sposób winnymi. Wobec niebezpieczeństwa samozagłady, ludzkość rozumie, że nadszedł moment zlikwidowania wojny. Usunięcia jej z historii człowieka, zanim to ona usunie człowieka z historii - powiedział Franciszek.

Papież zwrócił się do rządzących państwami: - Proszę każdego z odpowiedzialnych polityków o zastanowienie się nad tym, o podjęcie wysiłku w tym kierunku i o to, by patrząc na umęczoną Ukrainę, zrozumieli, jak każdy dzień wojny pogarsza sytuację wszystkich. Dlatego też ponawiam mój apel: dość! Przestańcie! Niech zamilknie broń! Niech zaczną się poważne negocjacje pokojowe!

Dziękując za udział w piątkowej modlitwie zawierzenia świata, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy, Matce Bożej, papież wezwał do dalszej, niestrudzonej modlitwy za jej wstawiennictwem i wspólnie z wiernymi zebranymi na placu św. Piotra odmówił modlitwę „Zdrowaś Maryjo”.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież: usuńmy wojnę z historii człowieka, zanim wojna usunie nas
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.