Papież: zabijając z "dobrym uzasadnieniem", będziemy zabijać coraz więcej

fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI BT
KAI / pk

- Demokracja polega również na tym, że politycy mają się zajmować aspiracjami i rzeczywistymi potrzebami obywateli, które często są zaniedbywane na rzecz modnych tematów, które nie mają nic wspólnego z codziennym życiem - zwrócił na to uwagę papież, przyjmując w Watykanie delegację administracji publicznej z północnej Francji.

Korzystając z ich obecności papież włączył się do dyskusji na temat końca życia, którą zainicjował niedawno w tym kraju prezydent Emmanuel Macron z myślą o legalizacji eutanazji czy wspomaganego samobójstwa do końca przyszłego roku. Franciszek zwrócił uwagę na potrzebę zapewnienia opieki, zwłaszcza najsłabszym.

Papież Franciszek: jeśli zabijamy z "dobrym uzasadnieniem", będziemy zabijać coraz więcej

- Gdy chodzi o opiekę, myślę w szczególności o uwadze, jaką należy poświęcić osobom starszym w domach opieki, a także tym, którzy znajdują się u kresu swego życia i którym trzeba pomagać poprzez rozwój terapii paliatywnych. Pracownicy służby zdrowia z natury swego powołania mają leczyć i zapewnić ulgę w cierpieniu, choć nie wszystkich mogą wyleczyć. Nie można jednak od nich oczekiwać, że będą zabijali swych pacjentów! Taki jest program kultury odrzucenia. To co jest nieprzydatne, wyrzuca się na śmietnik, użyj i wyrzuć. Jeśli zabijamy z dobrym uzasadnieniem, to będziemy zabijać coraz więcej. To się rozwija w tempie geometrycznym. Ośmielam się mieć nadzieję, że w kwestiach tak istotnych, debata będzie prowadzona w prawdzie, aby wspierać życie aż do jego naturalnego końca. Nie dajmy się wciągnąć w tę kulturę odrzucenia, która jest dziś niemal wszechobecna - wezwał Franciszek.

DEON.PL POLECA

Pomoc migrantom i niepełnosprawnym

Inna kwestia, którą papież polecił uwadze francuskich polityków to potrzeba przyjęcia tych, którzy znajdują się w najbardziej niekorzystnej sytuacji, w pierwszym rzędzie migrantów. Franciszek podkreślił, że trzeba nie tylko udzielić im gościny, ale także zadbać o ich integrację, bo inaczej jest to niebezpieczne. Franciszek zaapelował też o zmianę w podejściu do osób z upośledzeniem, a w szczególności o łatwiejszy dostęp do rynku pracy.

Podczas audiencji dla przedstawicieli administracji publicznej z północnej Francji papież przypomniał też, że w regionie tym żywy był w przeszłości przemysł wydobywczy, metalurgiczny i tekstylny. Jego likwidacja była dotkliwym ciosem dla mieszkańców, którzy zostali też dodatkowo zubożeni na skutek kryzysu gospodarczego. Jest to wyzwanie, z którym politycy zmagają się w tym regionie od kilku dziesięcioleci. Papież wyraził zadowolenie, że leży im również na sercu kulturowy rozwój regionu. - Nie samym tylko chlebem żyje człowiek, ale także dumą z własnych korzeni, które kultura uwidacznia, uświadamiając każdemu jego własną godność - powiedział Franciszek.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: zabijając z "dobrym uzasadnieniem", będziemy zabijać coraz więcej
Komentarze (1)
AK
~Anna Kaczmarek
22 października 2022, 09:21
Podobnie: "kłamiąc w dobrym celu" będziemy kłamać coraz więcej. Jak wielu polskich katolików, świeckich i duchownych nie chce tego dostrzec. Od lat. Od siedmiu.