Papież zwraca się do wszystkich stron konfliktu

Papież zwraca się do wszystkich stron konfliktu
(fot. Catholic Church (England and Wales) / Foter / CC BY-NC-SA)
PAP / kn

O dążeniu Stolicy Apostolskiej do bezstronności w obliczu toczącego się obecnie na Ukrainie konfliktu zapewnił media dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ. Opublikował on komunikat w związku z różnymi interpretacjami słów papieża dotyczącymi sytuacji w tym kraju.

Oto tekst komunikatu ks. Lombardiego w tłumaczeniu na język polski:

DEON.PL POLECAStolica Apostolska uważnie śledzi sytuacje kryzysowe w różnych częściach świata, w tym dotyczącą wschodnich regionów Ukrainy. W obliczu eskalacji konfliktu, pociągającego za sobą wiele niewinnych ofiar, Ojciec Święty Franciszek wielokrotnie ponawiał apele o pokój. Poprzez te apele papież, wzywając wiernych do modlitwy za zabitych i rannych z powodu przemocy, podkreślił pilną potrzebę wznowienia negocjacji, które są jedynym sposobem wyjścia z logiki nasilających się oskarżeń i reakcji.

W obliczu różnych interpretacji, jakim zostały poddane słowa papieża, zwłaszcza wypowiedzianych w środę 4 lutego b.r. uważam, że warto zwrócić uwagę, iż Ojciec Święty zawsze pragnął zwrócić się do wszystkich zainteresowanych stron, ufając w szczery wysiłek każdej z nich w realizację osiągniętych, a wspólnie uzgodnionych porozumień i przywołując zasady prawa międzynarodowego, do którego Stolica Apostolska odwoływała się wiele razy, od początku tego kryzysu. Jak często powtarzał św. Jan Paweł II, ludzkość musi znaleźć odwagę, aby zastąpić prawo siły z mocą prawa.

Ojciec Święty oczekuje z radością "ad limina Apostolorum" episkopatu Ukrainy, które odbędzie się w dniach od 16 do 21 lutego. Będzie ona stanowiła jeszcze jedną okazją do spotkania tych braci biskupów, i uzyskać bezpośrednie informacje o sytuacji tego drogiego kraju, pocieszyć Kościół oraz osoby cierpiące a także ocenić wspólnie drogi pojednania i pokoju.

Pytany przez dziennikarzy, ks. Lombardi podkreślił, że w wizycie "ad limina" wezmą udział wszyscy biskupi Ukrainy, obrządku łacińskiego i greckokatolickiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież zwraca się do wszystkich stron konfliktu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.