Papież: nie wolno zatrzymywać się na teorii, trzeba dotykać konkretnych problemów człowieka

Papież: nie wolno zatrzymywać się na teorii, trzeba dotykać konkretnych problemów człowieka
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
Krzysztof Bronk / vaticannews.va / tk

Nie wolno zatrzymywać się na teorii, trzeba dotykać konkretnych problemów człowieka. Przygotowanie młodych do małżeństwa jest podstawą ewangelizacji, która dokonuje się za pośrednictwem rodzin – mówi papież w filmie z okazji trwającego obecnie Roku Rodziny.

Tym razem przedstawia on rodzinę Dobo z Demokratycznej Republiki Konga. Jej członkowie opowiadają o swym udziale w ewangelizacji. Przyznają też zarazem, że potrzebują wsparcia ze strony Kościoła.

Komentując ich świadectwo Franciszek przypomina, że to same rodziny, na mocy sakramentu małżeństwa, odgrywają kluczową rolę w duszpasterstwie. - Wszystkie rodziny mogą być pierwszymi świadkami radości Ewangelii! – podkreślił papież, zapewniając, że ze swej strony Kościół pragnie być blisko rodzin w przeżywanych przez nie trudnościach.

- Nie wystarczy ogólna troska o rodzinę w wielkich programach duszpasterskich. Nie wystarczą same wielkie programy duszpasterskie. Potrzebujemy nowego zrywu, nowego zapału misyjnego. Nie wolno zatrzymywać się na teorii, trzeba dotykać konkretnych problemów człowieka. Przygotowanie młodych do małżeństwa jest podstawą ewangelizacji, która dokonuje się za pośrednictwem rodzin - mówi papież.

- W tym celu potrzebujemy programów katechumenalnych, które przygotowują nie tylko do ślubu, ale do życia małżeńskiego. Musimy zrewidować przygotowanie do małżeństwa, aby pomóc młodym, już od dzieciństwa, w odkrywaniu, że małżeństwo jest prawdziwym powołaniem. Potrzeba kursów, które będą kontynuowane również po ślubie, co najmniej przez pierwszych dziesięć lat życia małżeńskiego – zauważa Franciszek.

- Chodzi o to, by rodziny czuły, że towarzyszą im kapłani i inne rodziny w przeżywaniu radości codziennego życia, ale też trudności, które nie powinny ich zniechęcać. Zawsze trzeba pamiętać, że każdy kryzys może być okazją do odnowienia swego serca, do nowego «tak», dzięki któremu miłość staje się bardziej dojrzała - powiedział papież.

Źródło: Krzysztof Bronk / vaticannews.va / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież: nie wolno zatrzymywać się na teorii, trzeba dotykać konkretnych problemów człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.