Papież mianował Polaka członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej

Papież mianował Polaka członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Jak poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski papież mianował ks. prof. dr hab. Marka Jagodzińskiego teologa dogmatyki w Katedrze Teologii Prawosławnej Katolickiego UnFranciszek iwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

"Ks. Marek Jagodziński jest dziewiątym Polakiem, który od początku istnienia Komisji zasiądzie w jej składzie. Wśród poprzedników byli m.in. ks. prof. Stanisław Nagy (1986-1996; późniejszy kardynał), ks. prof. Andrzej Szostek (1992-1997) oraz ks. prof. Krzysztof Góźdź (2014-2019)" - podano w komunikacie.

Ks. Jagodziński jest teologiem dogmatykiem w Katedrze Teologii Prawosławnej KUL oraz wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. prof. dr hab. Marek Jagodziński

Duchowny urodził się 29 stycznia 1956 r. w Klimontowie koło Sandomierza. W 2000 r. uzyskał licencjat z teologii, doktorat obronił rok później, a habilitował się 2009 r. W 2016 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. Specjalizuje się w teologii dogmatycznej. Pełnił funkcje sekretarza i skarbnika Towarzystwa Teologów Dogmatyków, a także kierownika Oddziału Radomskiego Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Był pełniącym obowiązki dyrektora Instytutu Teologicznego UKSW w Radomiu oraz członkiem Senatu UKSW.

Międzynarodowa Komisja Teologiczna została powołana przez papieża Pawła VI w 1969 r. W jej skład wchodzi maksymalnie 30 członków reprezentujących różne kraje i różne nurty teologii. Mianowani są na pięcioletnią kadencję przez papieża na wniosek prefekta Kongregacji Nauki Wiary i po konsultacjach z konferencjami episkopatów. Członkowie Komisji muszą odznaczać się nie tylko znaczącym dorobkiem naukowym, ale także wiernością nauczaniu Kościoła.

Na czele Międzynarodowej Komisji Teologicznej stoi prefekt Kongregacji Nauki Wiary; obecnie jest nim kard. Luis Francisco Ladaria Ferrer SJ. Zadaniem Komisji jest analizowanie na potrzeby Stolicy Apostolskiej, szczególnie dla Kongregacji Nauki Wiary, najważniejszych problemów współczesnej teologii.

Źródło: PAP / kb

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież mianował Polaka członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.