5 lat temu rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

5 lat temu rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie
fot. Depositphotos
KAI / pk

Spotkanie, w którym uczestniczył papież Franciszek, przebiegało pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7). W wydarzeniu uczestniczyło około 2 mln pielgrzymów ze 184 krajów wszystkich kontynentów.

Były to drugie ŚDM w Polsce, po 6. ŚDM w Częstochowie w 1991. Miejscem wydarzenia był Kraków i Brzegi k. Wieliczki, gdzie urządzono Campus Misericordiae - Pole Miłosierdzia.

We wtorkowe popołudnie 26 lipca, delegacje młodzieży ze wszystkich kontynentów, przeszły w procesji między sektorami na krakowskich Błoniach, podając sobie kolejno na ramiona krzyż Światowych Dni Młodzieży. Jego wniesienie na papieski ołtarz i ustawienie ponad wiwatującym tłumem młodzieży było oficjalnym otwarciem Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Przez cztery dni - od czwartku do niedzieli 31 lipca, młodzieży towarzyszył Franciszek, który przemawiał do młodych nie tylko podczas Mszy świętej i nabożeństwa drogi krzyżowej, ale też - trzykrotnie - ze słynnego "okna papieskiego" przy Franciszkańskiej, kierując do słuchaczy bardzo konkretne rady i wskazówki na temat życia i małżeństwa, ale też cierpienia i śmierci.

Światowe Dzień Młodzieży 2016 zainaugurowano 26 lipca Mszą św. na krakowskich Błoniach pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. "Polska i Kraków cieszy się Wami" - powiedział metropolita krakowski zachęcił do modlitwy w intencji "pokoju dla naszego niespokojnego świata". Zapewnił, że w szczególny sposób modli się za księdza, który tego dnia został zamordowany we Francji. Chodzi o ks. Jacquesa Hamela, który zginął z rąk islamistów podczas ataku na kościół w Saint-Etienne-du-Rouvray w północnej Francji.

W piątek, 29 lipca Franciszek, uczestniczył w nabożeństwie Drogi Krzyżowej sprawowanej na krakowskich Błoniach. W przemówieniu do młodzieży zauważył, że w obliczu wielu niesprawiedliwości często pytamy "gdzie jest Bóg?", skoro na świecie istnieje zło. I przyznawał: "Istnieją takie pytania, na które nie ma żadnych ludzkich odpowiedzi. Możemy tylko spojrzeć na Jezusa i Jemu zadać te pytania. A odpowiedź Jezusa jest następująca: "Bóg jest w nich", Jezus jest w nich, cierpi w nich, głęboko utożsamiony z każdym z nich. Jest On tak zjednoczony z nimi, że tworzy niemal 'jedno ciało'".

Papież zaapelował też: "Drodzy młodzi, Pan ponownie zaprasza was, byście stawali się aktywnymi bohaterami służby; pragnie was uczynić konkretną odpowiedzią na potrzeby i cierpienia ludzkości".

W sobotę, 30 lipca 2016 roku w tym miejscu odbyło się całonocne czuwanie młodzieży. W sobotę podczas czuwania na Campus Misericordiae Franciszek mówił o paraliżu naszych czasów - "myleniu szczęścia z kanapą", ogołacającym nas z wolności. Papież przestrzegł przed życiem w uśpieniu, narkotycznym odurzeniu i otępieniu. "Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat po to, aby wegetować, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi" - powiedział.

W niedzielę 31 lipca, w ostatnim dniu pobytu w Polsce, papież poświęcił dwa nowe budynki Caritas Archidiecezji Krakowskiej, które powstały dla upamiętnienia ŚDM: Dom Miłosierdzia oraz Centrum Caritas "Chleb Miłosierdzia". Pierwsza placówka to dom wsparcia dziennego wraz z domem stałego pobytu dla osób starszych "Campus Misericordiae", druga zaś - magazyn żywności przeznaczonej do rozdania potrzebującym w parafiach.

Następnie, zmierzając do ołtarza w papamobile Franciszek odbył ośmiokilometrową podróż między sektorami, witany entuzjastycznie przez około 2 mln pielgrzymów ze 184 krajów ze wszystkich kontynentów.

Podczas Mszy św. wieńczącej wydarzenie, papież zachęcił młodych, by nie zapominali o modlitwie gdyż "Jezus bardzo ufa", że pośród wszystkich codziennych kontaktów i czatów na pierwszym miejscu będzie "złota nić modlitwy" a Ewangelia stanie się trwałym "nawigatorem" na drogach ich życia.

Franciszek tłumaczył, że Bóg kocha nas bardziej, niż my kochamy samych siebie, że wierzy w nas bardziej, niż my wierzymy w siebie, że zawsze nam „kibicuje” jako najbardziej niezłomny z fanów - mówił Papież. Nazwał smutek "wirusem", który zaraża i blokuje wszystko. Zachęcił do codziennej porannej modlitwy: "Panie, dziękuję Ci, że mnie kochasz; spraw bym zakochał się w moim życiu!". Wskazał na wielki dar, jakim jest "kochać i być kochanym".

Światowym Dniom Młodzieży towarzyszyły katechezy głoszone w 33 językach przez biskupów z różnych stron globu, zarówno w samym Krakowie, jak i okolicznych miejscowościach: w kościołach, na stadionach, rynkach i w parkach. Biskupi podkreślali, że czas Bożego miłosierdzia trwa.

Z kolei koncerty, widowiska taneczne, spektakle, rozgrywki sportowe, pokazy filmowe, konferencje i spotkania ewangelizacyjne w kościołach - złożyły się na Festiwal Młodych. W kilkudziesięciu miejscach w Krakowie i okolicach odbyło się blisko 250 edukacyjnych, kulturalnych i sportowych wydarzeń przygotowanych przez wielu znanych artystów chrześcijańskich z całego świata.

Szczególny klimat miały spotkania Franciszka z młodzieżą zgromadzoną pod słynnym "oknem papieskim" - miejscem doskonale znanym z wielokrotnych, wieczornych spotkań młodych z Janem Pawłem II. Papież udzielał młodym bardzo praktycznych wskazówek życiowych. Pierwszego dnia, modląc się w intencji 22-letniego wolontariusza ŚDM, który zmarł na raka nie doczekawszy wydarzenia, zachęcił młodych, by wybrali "właściwą drogę życia", dodając: "Nie bójcie się: Bóg jest wielki, Bóg jest dobry! Bądźcie radośni - to obowiązek tych, którzy idą za Jezusem!"

Innym razem przekonywał, że stosowanie trzech słów: "proszę, dziękuję, wybacz" pozwoli dobrze przeżyć życie rodzinne i małżeńskie. Zwrócił uwagę, że życie małżeńskie jest trudne i małe sprzeczki, podniesiony głos a nawet to, że "czasem idą w ruch garnki czy naczynia" są czymś "w pewien sposób naturalnym". "Nie wpadajcie w panikę, gdy to się zdarza" - przekonywał i dodał: "Proszę, nigdy nie kończcie dnia bez prośby o zgodę".

W przejmującej, wieczornej refleksji po wizycie na terenie b. obozu Auschwitz-Birkenau, Franciszek powiedział młodym: "Możemy mówić, że widzieliśmy okrucieństwo sprzed 70 lat, ludzi, którzy umierali rozstrzelani, w komorach gazowych. Jednak dziś w tylu miejscach na świecie, gdzie toczy się wojna, dzieje się dokładnie to samo. Tak wygląda rzeczywistość".

Papież Franciszek na Mszy św. na zakończenie ŚDM 2016 ogłosił, że następne spotkanie odbędzie się w Panamie w 2019 roku.

Swoje odczucia dotyczące ŚDM w Krakowie, papież wyraził m.in. w przesłaniu na kolejny, 32. ŚDM, obchodzony w w 1017 roku - tym razem w poszczególnych diecezjach. Papież napisał m.in.: "Pozwoliliśmy się poprowadzić świętemu Janowi Pawłowi II i świętej Faustynie Kowalskiej, apostołom Bożego Miłosierdzia, aby dać konkretną odpowiedź na wyzwania naszych czasów. Przeżyliśmy intensywne doświadczenie braterstwa i radości oraz daliśmy światu znak nadziei; różne flagi i języki nie były źródłem niezgody i podziału, ale okazją, aby otworzyć drzwi naszych serc, żeby budować mosty".

Światowe Dni Młodzieży były głównym ale nie jedynym celem pięciodniowej wizyty Franciszka w Polsce. Podczas rozpoczętego 27 lipca (2016 r.) pobytu w naszym kraju Franciszek spotkał się z władzami RP na Wawelu, uczcił na Jasnej Górze 1050. rocznicę Chrztu Polski, modlił się na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, odwiedził chore dzieci w krakowskim szpitalu oraz siostry prezentki w ich klasztorze w Krakowie.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

5 lat temu rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.