Pielgrzymi docierają na Jasną Górę

Pielgrzymi docierają na Jasną Górę
fot. Depositphotos
KAI / tk

Dziś kolejny dzień przybywania pątników do Sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze. Dotrze aż 11 pieszych pielgrzymek m.in. z Koszalina, Pelplina, Szczecina, Kielc czy Rzeszowa. Swój cel osiągnie także Pielgrzymka Radomska, która jest jedną z najliczniejszych oraz jedna z najstarszych - Pielgrzymka Kaliska.

- Pielgrzymia droga oczyszcza, jest pokutna, ale przede wszystkim jest wdzięcznością za to, co Bóg nam daje - mówią pątnicy diec. pelplińskiej, którzy jako pierwsi dotarli dziś na Jasną Górę. W drodze uczyli się medytować Słowo Boże w ciszy.

Dyspensa dla pielgrzymów

Z racji tzw. szczytu pielgrzymkowego, czyli licznych wejść pątników na Jasną Górę na terenie arch. częstochowskiej nie ma jutro zwyczajowego piątkowego postu. Specjalnej dyspensy udzielił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Warunkiem skorzystania z dyspensy jest jednak modlitwa (zalecana Koronka do Bożego Miłosierdzia) o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Pielgrzymkowa Msza św. na Szczycie sprawowana będzie dziś najpierw o godz. 11.30. To dla pielgrzymek, które wejdą przed południem (Pelplin, Drohiczyn, Koszalin, Szczecin Rzeszów). Eucharystii przewodniczyć będzie pelpliński biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj, który tradycyjnie także przyszedł w pielgrzymce.

O 15.00 Mszę św. dla uczestników Pieszej Pielgrzymki Radomskiej sprawować ma ordynariusz diecezji bp Marek Solarczyk, też jasnogórski pątnik.

Pielgrzymi po powitaniach na placu przed Szczytem kolejno wchodzą do Kaplicy Matki Bożej, by pokłonić się Tej, do której idą, czasem nawet 20 dni.

Codzienne liturgie z Kaplicy i Bazyliki przeniesione są do Wieczernika i Kaplicy Sakramentu Pokuty.

Przed Cudownym Obrazem celebrowane będą pielgrzymkowe Msze św. - o 12.00 (diec. kielecka), 18.30 (diec. zamojsko-lubaczowska) i 19.30 (diec. łomżyńska). W Bazylice o godz. 16.00 (diec. sosnowiecka) i 19.00 ( diec. włocławska).

Źródło: KAI / tk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
27,93 zł
39,90 zł

Uwaga! Książkę wysyłamy po 16 września!

Wczytaj się w swoisty hymn ku czci boskiej i ludzkiej miłości.

Skoro łączy nas miłość czy potrzebny nam sakrament małżeństwa? Co zrobić, kiedy nasze relacje zaczynają być dalekie od...

Skomentuj artykuł

Pielgrzymi docierają na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.