"Pielgrzymi nadziei". Papież zatwierdził motto Roku Jubileuszowego 2025

"Pielgrzymi nadziei". Papież zatwierdził motto Roku Jubileuszowego 2025
Papież Franciszek (fot. Grzegorz Gałązka)
vaticannews.va/mk

Pod hasłem "Pielgrzymi nadziei" odbywać się będą obchody Roku Jubileuszowego 2025. Motto zatwierdził papież Franciszek.

O decyzji Franciszka poinformował abp Rino Fisichella przewodniczący Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

Jak informuje Krzysztof Ołdakowski SJ w serwisie vaticannews.va, tradycja Roku Jubileuszowego wywodzi się ze Starego Testamentu. Kościół katolicki przejął ją w 1300 roku. Początkowo Rok Jubileuszowy obchodzono co 100 lat, później skrócono ten czas do 50, następnie skrócono do 33 (wiek życia Jezusa), by wreszcie, w XV wieku, ustalić okres między jubileuszami na 25 lat.

Zdaniem abp. Rina Fisichelli, na którego barkach będzie spoczywała odpowiedzialność organizacyjna za przebieg jubileuszu, dwa słowa: nadzieja i pielgrzymowanie, stanowią klucz do zrozumienia pontyfikatu Franciszka.

Przewodniczący Rady ds. Nowej Ewangelizacji stwierdził, że prace nad przygotowaniami już ruszyły. Jednym z podstawowych zadań będzie przyjęcie pielgrzymów i wiernych. Wyraził nadzieję, że w nadchodzących dwóch latach zagrożenie sanitarne nie będzie ograniczało, jak do tej pory, aktywności Kościoła i możliwości przemieszczania się.

- Jubileusz 2025 roku będzie światłem nadziei. Nie zapominajmy jednak, że nadzieja dla wierzących jest pewnością. Jest obecnością, falą Bożej Miłości wychodzącą nam na spotkanie, która powinna wystąpić z brzegów. To jest nadzieja – podkreślił abp Fisichella w rozmowie z Radiem Watykańskim.

- Już odbywają się stałe spotkania z władzami Rzymu, regionu oraz z rządem włoskim, aby zapewnić jak najlepsze przyjęcie [pielgrzymów - przyp. red.], które zresztą do tej pory miasto zawsze było w stanie zaoferować. Papież patrząc na mnie powiedział, że mamy faktycznie tylko dwa lata na przygotowanie. Jest bardzo zatroskany, aby wszystko przebiegło w jak najlepszy sposób“ - oznajmił abp Fisichella.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Pielgrzymi nadziei". Papież zatwierdził motto Roku Jubileuszowego 2025
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.