Pielgrzymka Hospicjów Polskich

Pielgrzymka Hospicjów Polskich
Fot.depositphotos.com
KAI / kb

O dalszy rozwój opieki paliatywnej, dobrą jej realizację w obecnych trudnych warunkach modlili się przedstawiciele Pielgrzymki Hospicjów Polskich. Ze względu na pandemię pielgrzymka odbyła się w ograniczonej formie. Dziś Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W homilii abp Depo podziękował wszystkim zaangażowanym w opiekę nad chorymi, która staje się „współuczestnictwem w tajemnicy miłości miłosiernej Chrystusa”. – Prosimy Maryję, tutaj na tym miejscu zawierzenia, żebyśmy odkrywali obecność Boga pośród nas poprzez serce, poprzez ręce, poprzez pochylenie się nad drugim człowiekiem”.

– Niech Maryja wyprosi nam łaskę – poczucie miłości na każdą potrzebę – modlił się metropolita częstochowski.

Hospicja Polskie

Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, które pielgrzymkę organizuje, podkreśla, że ta modlitwa jest niezwykle ważna. – Mnie ona wzmacnia, wyzwala nowe siły, daje optymizm i nadzieję – mówiła Kaptacz i zauważyła, że tej siły potrzeba wszystkim zaangażowanym w dzieło hospicyjne. Podkreśliła wielki wysiłek pracowników, dzięki którym chorzy mają zapewnianą opiekę, bo ze względów epidemiologicznych na razie hospicja nie mogą liczyć na pomoc wolontariuszy.

Prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej zwróciła uwagę na niezwykle ważny w opiece paliatywnej aspekt duchowy. – U pacjenta, który zbliża się do kresu życia ten wymiar duchowy jest najważniejszy. Wiele do zrobienia ma tu kapelan hospicyjny, psycholog, który w swym zawodzie widzi nie tylko aspekt naukowy, ale czerpie z duchowości i kultury chrześcijańskiej, bo widać jak ona jest bardzo potrzebna – podkreśliła Anna Kaptacz.

Pielgrzymka rozpoczęła się wczoraj, 21 stycznia, Mszą św. sprawowaną w Kaplicy Matki Bożej i Apelem Jasnogórskim.

Dziś jeszcze odbędzie się spotkanie panelowo-dyskusyjne osób zaangażowanych w dzieło hospicyjne w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Wśród poruszanych tematów mowa będzie m.in. o wyzwaniach zespołów opieki paliatywnej i hospicyjnej, standardach organizacyjnych opieki paliatywnej dla dorosłych oraz farmakologicznych i niefarmakologicznych możliwościach pomocy chorym obejmowanym opieką paliatywną.

Opieka paliatywna jest jedną z najmłodszych gałęzi medycyny. W 1990 r. światowa organizacja zdrowia wydała dokument poświęcony tematyce opieki paliatywnej. Zainicjowany w 1967 r. przez C. Saunders ruch hospicyjny nawiązywał do istniejących już wcześniej form opieki nad osobami chorymi terminalnie.

Idea opieki nad chorymi i umierającymi rodziła się wraz z rozwojem form szpitalnictwa jako forma praktykowania chrześcijańskiej idei miłosierdzia – poczucia solidarności i odpowiedzialności człowieka wobec ubogich, bezdomnych, chorych i umierających.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa
16,00 zł

Zbiór pieśni religijnych i biesiadnych, które pomogą nam w modlitwie i umilą czas pielgrzymki.

Obszerny zbiór pieśni został podzielony na:

  • pieśni kalwaryjskie,
  • pieśni na pielgrzymkę,
  • pieśni na wspólne, biesiadowanie.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka Hospicjów Polskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.