Pielgrzymkowy szczyt na Jasnej Górze. W czwartek dotrze do celu 7 pielgrzymek

Pielgrzymkowy szczyt na Jasnej Górze. W czwartek dotrze do celu 7 pielgrzymek
fot. Depositphotos
KAI / Twitter / Dziennik Zachodni / Vatican News / pk

W czwartek na Jasną Górę dotrze 7 pielgrzymek, a wraz z nimi pątnicy, którzy mieli do przebycia najdłuższe trasy.

Na Jasną Górę wejdzie dziś siedem "pątniczych strumieni". Dotrą pielgrzymki, które mają najdłuższe trasy: z archidiecezji gdańskiej, w tym „rekordzistka w kilometrach” - kaszubska, warmińskiej, białostockiej i zielonogórsko - gorzowskiej. Najwcześniej dotrą pątnicy z Ziemi Sandomierskiej, jako ostatni dziś - z diececji oruńskiej i Ziemi Lubawskiej. Przyjdą uczestnicy "Wędrowiska" czyli osoby związane z Pielgrzymką Młodzieży Różnych Dróg i Kultur.

Z Zielonej Góry dotrą "Warsztaty w Drodze" czyli Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. Podczas rekolekcji poznawali postać Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, czytali jego "Zapiski więzienne", a każdy dzień pielgrzymki opatrzony był mottem z tej lektury.

Modlitwa za Kościół i jego pasterzy

"To co jest istotne nie tylko w czasie pielgrzymowania, ale też szczególnie dzisiaj, to modlitwa za Kościół i jego pasterzy. Wyzwania są coraz trudniejsze, ludzie stawiają często coraz bardziej skomplikowane pytania i wymagania, z tym trzeba się mierzyć. Jesteśmy owieczkami, a droga pielgrzymkowa to jeszcze bardziej podkreśla i pokazuje: jest ten, który prowadzi i są ci, którzy idą za jego głosem, tworząc wspólnotę" - powiedział ks. Jacek Pierwoła, koordynator krakowskiej pielgrzymki, która weszła na Jasną Górę w środę.

Pielgrzymkowy szczyt

"W tym miesiącu do Częstochowy ma dotrzeć aż 145 pielgrzymek. Najwięcej tuż przed największymi świętami na Jasnej Górze, a więc przed 15 i 26 sierpnia. W sumie, zgodnie z deklaracjami organizatorów do naszego miasta przyjdzie w nich, przybiegnie lub przyjedzie na rowerze blisko 48 tysięcy osób" - informuje Urząd Miasta w Częstochowie, cytowany przez "Dziennik Zachodni".

Pielgrzymki w pandemii

W czasie wychodzenia z pandemii pielgrzymki są nie tylko rekolekcjami, świadectwem wiary i wielką modlitwą, ale także radosnym spotkaniem z drugim człowiekiem i odnowieniem międzyludzkich relacji.

"Ja się cieszę, że byłam na pielgrzymce, że mogłam pójść ten pierwszy raz. Teraz czuję się jak taka rodzina, całą grupą, super było. Pandemia trochę relacje zburzyła wielu ludzi poczuło się samotnymi, nie wychodzili, nie spotykali się, tutaj właśnie po przerwie pielgrzymi się spotkali i było widać radość. Było troszkę trudności, no bo wiadomo jaka była pogoda, ale jak się tu przychodzi to, to co się czuje w sercu, to co Ona ci daje, mogło śniegiem rzucać, ja idę jeszcze raz" - mówią pielgrzymi przybywający na Jasną Górę, cytowani przez Vatican News.

Obok pieszych pielgrzymek bardzo popularne, zwłaszcza w czasie pandemii, są pielgrzymki rowerowe. Dołączają nie tylko do dużych grup diecezjalnych, ale podejmują je rodziny czy po prostu przyjaciele. "Chciałyśmy odpowiedzieć na wyzwanie panów, którzy mieli już trzecią z kolei pielgrzymkę rowerową, nasza jest dopiero drugą, modliłyśmy się za inne kobiety, ale też intencje zbierane były w naszym kościele parafialnym" - mówią pątnicy. "Dwa dni jechaliśmy, 260 km. Po raz drugi przyjechaliśmy na Jasną Górę, w tamtym roku po raz pierwszy z racji pandemii i braku pielgrzymek". Osiem dni i ok. 420 km pokonało prawie 100 cyklistów z tzw. „rowerymki”, czyli 10. Białostockiej Pielgrzymki Rowerowej, którzy dotarli do celu w poniedziałek.

Cel osiągnęli też dominikanie z Krakowa. W roku jubileuszy 800-lecia śmierci założyciela zakonu i 30-lecia pielgrzymki bracia prosili o żarliwość św. Dominika w podążaniu za Chrystusem i głoszeniu Ewangelii. Reprezentując pielgrzymkę, całą trasę pokonało kilku zakonników.

 

Źródło: KAI / Twitter / Dziennik Zachodni / Vatican News / pk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Pielgrzymkowy szczyt na Jasnej Górze. W czwartek dotrze do celu 7 pielgrzymek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.