Pierwsza Dama RP docenia zaangażowanie Kościoła w pomoc Polakom na Wschodzie

Pierwsza Dama RP docenia zaangażowanie Kościoła w pomoc Polakom na Wschodzie
Fot. Prezydent.pl / YouTube.com
KAI / tk

Zaangażowanie Kościoła w Polsce w pomoc mieszkańcom krajów byłego Związku Radzieckiego było tematem spotkania Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy z dyrektorem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, ks. Leszkiem Kryżą TChr.

Jednym ze szczególnie żywo omawianych zagadnień była działalność Wolontariatu Syberyjskiego, który od 5 lat działa z inicjatywy ks. Kryży jego współpracowników.

- Spotkanie odbyło się z inicjatywy Pani Prezydentowej. Przebiegało w miłej atmosferze wzajemnego zrozumienia i współpracy, która trwa od wielu lat i która dotyczy pomocy naszym rodakom za wschodnią granicą - mówi ks. Leszek Kryża Tchr. Jako przykład współpracy podaje zorganizowany niedawno transport sprzętu z Polski do uruchomionych na Ukrainie Stacji Pomocy Medycznej „Dobre Serce” - Kancelaria Prezydenta bardzo nam wówczas pomogła, dzięki czemu w ciągu dwóch dni udało się dostarczyć do okręgu lwowskiego duży transport łóżek rehabilitacyjnych, wózków inwalidzkich czy kul. Ten sprzęt, choć nam często wydaje się czymś 'zwyczajnym' jest niezwykle potrzebny i realnie odmienia codzienne życie wielu rodzin.

Jak podkreśla dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, podczas rozmowy z Pierwszą Damą RP podjętych zostało wiele zagadnień, jednak to właśnie pomoc Polakom w krajach "na wschód od Polskich", a za ich pośrednictwem także mieszkańcom tych państw była głównym tematem.

- Bardzo mnie ucieszyła wielka orientacja Pani Prezydentowej w tym, jak wygląda sytuacja i codzienne wyzwania w tej części świata, tym bardziej, że ona sama odwiedzała wiele z tych miejsc i uczestniczyła w udzielaniu tej pomocy. To miłe, jak bardzo ceni ona działalność polskich duszpasterzy i sióstr oraz braci zakonnych na wschodnich terenach - mówi chrystusowiec. Jak zaznacza, szczególnym zainteresowaniem w rozmowie cieszył się temat wielopokoleniowego Wolontariatu Syberyjskiego, który działa przy Zespole Pomocy Kościołowi na Wschodzie od 2017 r. - Ta inicjatywa bardzo zainteresowała Pierwszą Damę, jako bardzo potrzebna obecnie idea budowania mostów między ludźmi.

Choć spotkanie nie było związane z obecną napiętą sytuacją na Ukrainie, ks. Kryża mówił także o tym, jak z perspektywy jego działalności wygląda rzeczywistość w strefach przygranicznych - Podzieliłem się informacjami o sytuacji domu dziecka, położonego w Pionierskiem w pobliżu linii frontu, niedaleko Mariupola. Całe szczęście, że w te okolice, zmagające się ze skutkami wojny, płynie pomoc z Polski, także dzięki Kancelarii Prezydenta, prowadzącej akcję pomocy Polakom na Wschodzie.

Jak wyjaśnia dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, celem spotkania było zacieśnienie współpracy dla dobra Polaków mieszkających na Wschodzie i tych mieszkańców krajów byłego ZSRR, którym Polacy od lat pomagają. Przy tej okazji warto zaznaczyć, że Kościół katolicki odgrywa w tej pomocy niezwykle ważną rolę, ze względu na wieloaspektowe wsparcie, obejmujące pomoc materialną, duchową i próby zaspokajania różnego rodzaju potrzeb społecznych, czy psychologicznych.

W to dzieło włącza się zarówno ok. 700 kapłanów i ponad 550 sióstr zakonnych przebywających obecnie na Wschodzie, jak też wsparcie polskich instytucji i pojedynczych osób, które z nimi współpracują.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska

Odkryj swoją drogę do szczęścia

Myślisz, że twoje życie jest pozbawione blasku i radości. Czujesz, że straciłaś sens i nie żyjesz pełnią życia, że inaczej sobie to wszystko wyobrażałaś. Przestałaś wierzyć, że coś się zmieni....

Skomentuj artykuł

Pierwsza Dama RP docenia zaangażowanie Kościoła w pomoc Polakom na Wschodzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.