Pierwsza rocznica beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej

Pierwsza rocznica beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
PAP/ kb

Rok temu - 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. Wzięło w nich udział ponad 7 tys. osób nie licząc tych, którzy korzystali z transmisji medialnych.

Msze Święte dziękczynne za beatyfikację obu postaci zostaną odprawione 12 września br. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 18.00 i w archikatedrze św. Jana Chrzciciela o godz. 19.00 - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej

"Nowi błogosławieni - kard. Wyszyński i Matka Czacka - otrzymali od polskiego narodu "nieocenione dobro wiary oraz żywotność wielowiekowej tradycji miłości do Boga". "Ofiarowali w zamian życiowe przekonanie o prymacie Boga, które zdolne jest przywrócić człowiekowi na nowo jego godność. Przekazali świadectwo życia wiernego Ewangelii, za wszelką cenę. Pozostawili wzór służby konkretnemu potrzebującemu człowiekowi, również wówczas, kiedy nikt się nim nie zajmuje i wydaje się, że zwycięża obojętność" - powiedział przed rokiem w homilii wysłannik papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro.

Hierarcha wskazał nowych błogosławionych nie tylko jako przykłady do naśladowania, ale również jako orędowników. "Są przykładem, ponieważ byli ulegli łasce, która w nich działała. Są orędownikami, ponieważ, (...), +kontemplują oni Boga, wychwalają Go i nieustannie opiekują się tymi, których pozostawili na ziemi+" - powiedział kaznodzieja.

DEON.PL POLECA

Zaznaczył, że "powinniśmy modlić się do nich, aby wstawiali się za nami i za całym światem", bo "również i w naszym życiu, chociaż słabym i naznaczonym grzechem, może rozkwitnąć świętość".

"Niech nowi błogosławieni będą potężnymi orędownikami dla tego zasłużonego narodu. Niech będą światłem dla władz państwowych i samorządowych oraz niech wspomagają Kościół w Polsce w ciągłej wierności Ewangelii Chrystusa" - podsumował kardynał.

Liturgię koncelebrowali biskupi tworzący Konferencję Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim, prymasem Polski abp Wojciechem Polakiem oraz gospodarzem miejsca kard. Kazimierzem Nyczem. Wśród duchownych z zagranicy był m.in. metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, kard. Dominik Duka z Czech, jak również jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski oraz kard. Stanisław Ryłko z Rzymu.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Czesław Ryszka

Wychowywał nie tylko do miłości Boga i bliźniego, ale także do patriotyzmu. Swoim postępowaniem dawał przykład, troszczył się, prowadził i bronił. Brał na siebie odpowiedzialność, której się nie bał.

W tej niezwykle bogatej biografii Czesław...

Skomentuj artykuł

Pierwsza rocznica beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.