Pod pomnikiem ks. Jankowskiego pojawił się napis "pedofil". Uderzający reportaż wywołuje błyskawiczną reakcję

Pod pomnikiem ks. Jankowskiego pojawił się napis "pedofil". Uderzający reportaż wywołuje błyskawiczną reakcję
(fot. CC BY 3.0 via Wikimedia Commons)

Przed kościołem św. Brygidy stoi ponad 2,5 metrowy pomnik księdza Jankowskiego, któremu zarzucono wieloletnie molestowanie dzieci - dziewcząt i chłopców. Nigdy nie poniósł odpowiedzialności karnej. Wczoraj pod pomnikiem pojawiły się kartki z napisem "pedofil" i cytatem z Pisma Świętego.

We wczorajszym wydaniu "Dużego Formatu" (3.12.2018) ukazał się obszerny reportaż Bożeny Aksamit "Sekret Świętej Brygidy", który już zdążył wywołać burzę. Jego głównym bohaterem jest ks. Henryk Jankowski - kapelan "Solidarności" i wieloletni proboszcz gdańskiej parafii.

Jedną z bohaterek tekstu jest Barbara Borowiecka. Dziś dorosła kobieta, która jako nastolatka była wielokrotnie wykorzystywana seksualnie przez księdza. Wspomina swoją koleżankę Ewę, która popełniła samobójstwo w wieku 16 lat. Przed śmiercią zostawiła list: "Nie będę miała dziecka Jankowskiego. Może teraz uwierzycie, że zostałam zgwałcona". Sytuacja miała miejsce pod koniec lat 60., kiedy Jankowski był wikarym pobliskiego kościoła św. Barbary.

Opis działań Jankowskiego, które podaje za jego ofiarami Bożena Aksamit, jest niezwykle okrutny i przerażający. Dzieci czuły strach i obrzydzenie na samą myśl o księdzu. Miały myśli samobójcze.

Prymas Polski: "Kościół pierwszy powinien rozliczyć się z pedofilii" >>

DEON.PL POLECA

Z czasem Jankowski stał się jednym z najsłynniejszych duchownych w Polsce. W latach 70. odbudowuje kościół św. Brygidy, do którego został przeniesiony. Następnie zostaje kapelanem "Solidarności" i jedną z jej kluczowych figur. Niesie pomoc finansową i pocieszenie duchowe dla strajkujących, ich rodzin. Po upadku PRLu, zaczyna odcinać kupony od sławy działacza, bardziej kojarzy się z biznesmenem i luksusem, winem "Monsignore" czy bursztynowym ołtarzem, albo antysemickimi wypowiedziami.

Polscy biskupi oficjalnie przepraszają ofiary wykorzystania seksualnego przez duchownych, ich rodziny i cały Kościół, za krzywdy [STANOWISKO EPISKOPATU] >>

W reportażu przywołane są doniesienia o nastolatkach krążących po plebanii w trakcie probostwa ks. Jankowskiego. Bożena Aksamit podaje, że na początku 1980 roku kuria zadecydowała o odsunięciu Jankowskiego od kontaktów z klerykami. W latach 90. ksiądz ze św. Brygidy nadal otacza się nieletnimi chłopcami, którzy całe dnie spędzają w jego mieszkaniu. Autorka reportażu przytacza wypowiedź ks. Krzysztofa Czai, dawnego wikarego ze św. Brygidy, który wspomina, że "chłopcy nocowali u prałata, on tłumaczył to tym, że źle się czuje w nocy". Jankowski miał schemat pozyskiwania ministrantów pochodzących z ubogich rodzin, których regularnie całował w usta, co dla prałata nie było niczym dziwnym czy złym.

Kuria zareagowała na działania księdza w sierpniu 2004 roku, gdy ruszyło śledztwo prokuratury przeciwko Jankowskiemu oskarżonemu o molestowanie osoby nieletniej. Sprawę wnieśli rodzice chłopca, którego miał wykorzystywać Jankowski. Równolegle toczyło się osobne postępowanie dotyczące innego nieletniego, który miał zostać zgwałcony przez prałata.

Późną jesienią abp Gocłowski odbiera parafię Jankowskiemu i mianuje administratora parafii. Jeden z rozmówców Aksamit twierdzi, że ordynariusz przez długi czas miał Jankowskiego za zbyt silną postać i "nie chciał ryzykować".

Czy biskupi faktycznie za słabo biją się w piersi? "Konieczna jest dodatkowa lektura" >>

W trakcie czynności procesowych przeszukano mieszkanie księdza, gdzie znaleziono m.in. ślady po wyczyszczonych danych komputera, którymi były zdjęcia młodych mężczyzn i witryny pornograficzne. Ksiądz miał jednak licznych zwolenników w postaci "Komitetu Obrony ks. Prałata Jankowskiego". Rodzina wycofała się z oskarżenia i kapelan "Solidarności" został oczyszczony z zarzutów. Drugi proces został umożony ze względu na brak danych uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa, choć zeznania rzekomej ofiary biegły psycholog ocenił jako wiarygodne. W 2008 roku ks. Jankowski wraca na parafię św. Brygidy, a po śmierci zostaje pochowany w bocznej nawie kościoła.

Po ukazaniu się tekstu, pojawiły się komentarze dotyczące sprawy Jankowskiego. Ks. Grzegorz Kramer SJ nawołuje do tego, by o takich sprawach "głośno krzyczeć, nawet jeśli winni już nie żyją". "Trzeba mówić w imię miłosierdzia nad ofiarami. W imię sprawiedliwości, która należy się każdemu skrzywdzonemu człowiekowi. Bez mocnego wypowiadania tego potwornego grzechu ludzi Kościoła - Kościół nigdy nie będzie miał prawa do mówienia o oczyszczeniu" - czytamy na jego blogu.

Jak podaje Onet.pl w Internecie pojawiła się już petycja do rady miasta. Autorzy domagają się likwidacji pomnika Jankowskiego i odebrania skwerowi jego imienia.

"Petycja nasza ma związek z doniesieniami medialnymi ujawniającymi fakt wieloletniego krzywdzenia dzieci przez pedofilskie czyny ks. Jankowskiego. Zła tego nie są w stanie wymazać dobre uczynki jakie niewątpliwie były dokonywane przez ks. Jankowskiego" - to fragment dokumentu, pod którym podpisało się już ponad tysiąc osób.

Do sprawy odniósł się również prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, który w przeszłości był ministrantem w kościele św. Brygidy. "Wierzę, że ta sprawa dla dobra Kościoła i pamięci kapelana «Solidarności» powinna być wyjaśniona, a Kościół w opisanej sprawie powinien zająć stanowisko. Sam ksiądz Jankowski już głosu nie zabierze, podobnie jak jego wieloletni zwierzchnik arcybiskup Gocłowski" - mówił "Gazecie Wyborczej". Zapewnia, że nie pozostawi listu mieszkańców miasta bez odpowiedzi i zamierza z nimi podjąć dyskusję.

W poniedziałek wieczorem przed pomnikiem ks. Jankowskiego pojawiły się dziecięce buciki i kartki z napisami "pedofil" oraz cytatem z Ewangelii wg. Św. Mateusza: "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25, 40).

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bernard Brien, Charles Wright

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – współczesny prorok i męczennik niepodległości

Czy przesłanie ks. Jerzego Popiełuszki wciąż jest aktualne? Bez względu na granice czasu i państw? Czy polski kapłan potrafi poruszyć też duszę laickiej Francji?

Kapelan Solidarności...

Skomentuj artykuł

Pod pomnikiem ks. Jankowskiego pojawił się napis "pedofil". Uderzający reportaż wywołuje błyskawiczną reakcję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.