Jak na spowiedzi mówić o grzechach związanych z seksualnością? "W tym przypadku na pewno nie ma mowy o grzechu ciężkim"

Jak na spowiedzi mówić o grzechach związanych z seksualnością? "W tym przypadku na pewno nie ma mowy o grzechu ciężkim"
(fot. shutterstock.com)
2 lata temu
Logo źródła: WAM Jordan Śliwiński OFMCap / kw

"Często nie wiemy, jak o czymś powiedzieć. Przeważnie dotyczy to sfery seksualnej" - pisze o. Jordan Śliwiński. Trzeba wtedy pamiętać o jednym.

W najnowszej książce ojca Śliwińskiego, doświadczonego kapłana i spowiednika, znajduje się krótka, ale celna wskazówka:

Często nie wiemy, jak o czymś powiedzieć. Przeważnie dotyczy to sfery seksualnej. Pamiętajmy, że kapłana w konfesjonale nie interesują pikantne szczegóły, nawet jeśli media czasem sądzą, że spowiednik siedzi i jest zainteresowany tylko tematyką związaną ze sferą seksualności. Nie wierzcie w to! Dla spowiednika ważne jest, by mógł ocenić i zrozumieć, o jaki grzech chodzi. Jeżeli ktoś przyjdzie i powie, że przewinił przeciwko szóstemu przykazaniu, to kapłan może zapytać, czy było to dobrowolne przyjmowanie i rozwijanie myśli erotycznych i fantazji, czy była to zdrada małżeńska.

Jeśli nie wiesz, jak odpowiedzieć na pytania kapłana lub w ogóle - co powiedzieć - przeczytaj, co jeszcze napisał o. Śliwiński:

Często zadajemy sobie również pytanie, czy coś jest grzechem, czy nie jest. Przypomnijmy, że grzech jest świadomym i dobrowolnym działaniem człowieka, ale niezgodnym z tym, czego Bóg od nas oczekuje. Co z tego wynika? Chociażby to, że nie można grzeszyć we śnie. Na przykład jestem wściekły na sąsiada i śni mi się, że rozbiłem mu siekierą drzwi. Nie mam na to wpływu, więc nie jestem odpowiedzialny. To samo jest w przypadku fantazji erotycznych. Gdy nie mamy pełnej świadomości, nie ma naszej zgody i woli, trudno mówić o grzechu, a już na pewno nie o grzechu ciężkim.

* * *

Chcesz wiedzieć więcej o spowiedzi? Przeczytaj książkę ojca Śliwińskiego, zajrzyj na kanał WAM-u na Youtube lub poznaj nasz projekt "Jak się spowiadać?"

Jak na spowiedzi mówić o grzechach związanych z seksualnością?

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap
10,32 zł
12,90 zł

Odkryj siłę dojrzałego rachunku sumienia

Czujesz, że twój rachunek sumienia zatrzymał się na etapie dziecka i nie rośnie wraz z tobą? Nie wiesz, jak dojrzale się spowiadać? Męczy cię powtarzanie formuł, które wydają ci się...

Skomentuj artykuł

Jak na spowiedzi mówić o grzechach związanych z seksualnością? "W tym przypadku na pewno nie ma mowy o grzechu ciężkim"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.