Podsumowanie 2014 roku w Watykanie

Podsumowanie 2014 roku w Watykanie
(fot. Dennis Jarvis / CC BY-SA 2.0 / flickr.com)
PAP / mg

162 wypadki podczas pracy zanotowano w zeszłym roku w Watykanie. Takie dane znajdują się w tomie, podsumowującym działalność Stolicy Apostolskiej. Watykańscy żandarmi wystawili łącznie 93 mandaty za złe zaparkowanie samochodu lub naruszenie innych przepisów.

W liczącej ponad 1600 stron księdze zredagowanej przez Sekretariat Stanu i opublikowanej nakładem watykańskiego wydawnictwa Libreria Editrice Vaticana, podano wiele danych statystycznych.

Podsumowują one, niekiedy bardzo szczegółowo, codzienną aktywność instytucji i urzędów, ale opisują także w bardzo ciekawy sposób życie za Spiżową Bramą - zauważa amerykańska watykanistka Cindy Wooden.

Odnotowuje na przykład liczne decyzje kadrowe papieża Franciszka, który w zeszłym roku mianował 116 nowych biskupów, 140 przeniósł do innych diecezji i przyjął rezygnację 124 ordynariuszy, głównie z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli 75 lat.

W 2014 roku 611 osób miało watykańskie obywatelstwo; wśród nich 78 kardynałów, a także żołnierze Gwardii Szwajcarskiej.

Na mocy decyzji Kongregacji Nauki Wiary ze stanu duchownego wydalono 38 księży i biskupów, większość w związku z zarzutami pedofilii. To najwyższa kara kanoniczna, jaką stosuje się w tym przypadku.

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych prowadziła postępowanie w sprawie 58 przypadków uzdrowienia, czyli cudów potrzebnych do wyniesienia na ołtarze. Na wniosek tego urzędu papież Franciszek zatwierdził 17 takich dekretów.

Papieska rada Cor Unum, zajmująca się działalnością dobroczynną w imieniu papieża, wyasygnowała ponad 600 tysięcy dolarów na pomoc ludności dotkniętej różnymi katastrofami na świecie. Na projekty rozwojowe przeznaczyła zaś 1,6 mln dolarów.

W poprzednim roku akademickim 1086 osób z 54 krajów otrzymało prawo wglądu do tajnego watykańskiego archiwum.

Stałe akredytacje w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej ma około 500 dziennikarzy z całego świata.

Biuro filatelistyczne i numizmatyczne wyemitowało 20 serii znaczków o różnej tematyce, na przykład poświęcone kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II w kwietniu zeszłego roku. Specjalny znaczek upamiętnił 125. rocznicę urodzin Charliego Chaplina.

W tomie podsumowano też aktywność papieskiego profilu na Twitterze, który obecnie obserwuje ponad 22 milionów ludzi. Wśród danych statystycznych znalazła się informacja, że w lipcu zeszłego roku każdy tweet papieża w języku hiszpańskim był dalej przekazywany przez użytkowników portalu średnio 11 tysięcy razy. W przypadku wiadomości w języku angielskim było to 8200 razy.

Watykański posterunek straży pożarnej otrzymał 466 wezwań, w tym do 5 niegroźnych pożarów. Odnotowano także 96 fałszywych alarmów i 82 wezwania do zablokowanych między piętrami wind. Służba zdrowia za Spiżową Bramą informuje zaś o 162 wypadkach przy pracy, jakim ulegli pracownicy podczas różnych robót, na przykład remontów i konserwacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podsumowanie 2014 roku w Watykanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.