Podsumowanie działalności Caritas Polska. Pomoc dzieciom, seniorom, migrantom

Podsumowanie działalności Caritas Polska. Pomoc dzieciom, seniorom, migrantom
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

O dalszej pomocy dzieciom, seniorom, wykluczonym, migrantom w naszym kraju oraz potrzebującym w świecie mówiono podczas spotkania dyrektorów Caritas Polska oraz Caritas Diecezjalnych. Wskazywano na coraz większe zainteresowanie młodzieży wolontariatem.

Ważnym aspektem działania Caritas pozostają dzieci, a szczególnie ich problemy psychologiczne - podkreślono podczas zebrania.

W obradach uczestniczył m.in. bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji charytatywnej Episkopatu, oraz bp Krzysztof Zadarko, delegat KEP ds. Imigracji.

Dalsza pomoc Caritas Polska

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki wśród priorytetów organizacji wymienił dalszą pomoc dzieciom, młodzieży, seniorom, osobom chorym i wykluczonym. - Dla tych ludzi wsparcie Caritas jest niejednokrotnie jedyną nadzieją na godne życie - powiedział ks. Iżycki.

Podsumowując działania na rzecz seniorów poinformowano m.in., że w programie "Na codzienne zakupy" zaangażowanych jest w całej Polsce 3,5 tys. wolontariuszy oraz 450 liderów wolontariatu. Jak zaznaczono, dzięki dużemu zaangażowaniu organizacji, w tym systemowi szkoleń, wolontariusze chętniej przystępują do programu pomocy seniorom.

Wkład wolontariuszy w pomoc

Po raz kolejny została zarysowana duża potrzeba troski o wolontariuszy, bez których wiele projektów nie mogłoby się odbyć. Caritas Polska od wielu miesięcy przygotowuje i rozsyła stały program formacyjny jako propozycja dla wszystkich parafialnych zespołów Caritas, centrów wolontariatu i szkolnych kół tej organizacji. Odbywają się też spotkania formacyjne online. Budowany jest także wolontariat przy Caritas Polska. Te działania będą rozwijane i kontynuowane.

Podczas obrad podsumowano też działania dotyczące migrantów i uchodźców, omawiając działania w kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Bardzo ważnym aspektem działań była stała współpraca i kontakt między diecezjami a Caritas Polska, dzięki temu organizacja była w stanie szybko reagować i dotrzeć do parafii. Omówiono też plan działań na najbliższy czas i różne scenariusze wspierania migrantów.

Bp Krzysztof Zadarko dzieląc się swoim doświadczeniem działań na rzecz uchodźców i migrantów, wskazał na dużą potrzebę budzenia wrażliwości i działania w tym zakresie. Delegat KEP ds. Imigracji podziękował też Caritas Polska za dotychczasową otwartość i działania.

- Jestem także przekonany, że rozwój Caritas nie jest możliwy bez zaangażowania w działania wolontariackie szczególnie ludzi młodych, do których kierujemy nowe formy projektów społecznych i formacyjnych traktując je jako konieczną inwestycją w przyszłość Caritas - powiedział ks. Iżycki.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Inka Jabłońska

Zapach imbiru i kręta droga do miłości

Siostrom Dębińskim sypią się na głowę same katastrofy. Roksi zostaje uśmiercona w serialu, w którym gra główną rolę, i nie wie, co zrobić ze swoim życiem. Lucy wciąż...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Podsumowanie działalności Caritas Polska. Pomoc dzieciom, seniorom, migrantom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.