Pokrzywdzony przez księdza pedofila skomentował karę dla bp. Rakoczego

Pokrzywdzony przez księdza pedofila skomentował karę dla bp. Rakoczego
Fot. Onet Rano / Youtube
TVN24.pl / kb

W niedzielę na antenie TVN24 karę wymierzoną biskupowi Rakoczemu przez Watykan skomentował Jan Szymik, który w przeszłości został skrzywdzony przez ks. Jana Wodniaka.

- Poczułem jakąś wewnętrzną ulgę, że oto po wielu latach, ale jakaś namiastka sprawiedliwości go dosięgła, że zostały orzeczone kary - mówił w programie "Fakty po Faktach", komentując głośną ostatnio sprawę biskupa bielsko-żywieckiego.

Przypomnijmy, że Watykan ukarał w ubiegłym tygodniu bp. Rakoczego w związku z nadużyciami seksualnymi popełnianymi przez duchownych wobec osób małoletnich. Emerytowany hierarcha nie może już uczestniczyć w celebracjach, spotkaniach publicznych i zebraniach plenarnych KEP.  

Odznaczenia bp Rakoczego

- Myślę, że dla biskupa seniora najbardziej dotkliwa jest kara w postaci zakazu uczestniczenia w celebracjach i spotkaniach publicznych - mówił Szymik.

DEON.PL POLECA

Oprócz przywilejów kościelnych pozostaje jeszcze kwestia nagród i odznaczeń, które bp Rakoczy uzyskał w trakcie swojej posługi kapłańskiej i biskupiej. Na ten temat stanowcze stanowisko wygłosił Jan Szymik.

Stwierdził, że oczekuje "od prezydenta i od kapituły Orderu Odrodzenia Polski, że przyjrzy się zasadności wręczenia tego drugiego pod względem ważności odznaczenia i że sprawdzi, czy może biskup skazany prawomocnym wyrokiem stolicy apostolskiej być w jego posiadaniu i szczycić się jego noszeniem".

Apel o rozpatrzenie w tej sprawie skierował również do lokalnych władz regionu, w którym bp Rakoczy prowadził działalność kościelną.

- Tak samo oczekuję od władz miasta Oświęcimia i gminy Kęty, że rozważą zasadność honorowego obywatelstwa miasta Oświęcim i gminy Kęty, które zostały biskupowi Rakoczemu wcześniej nadane, jak również doktoratu honoris causa Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej - dodał.

Źródło: TVN24.pl / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Pokrzywdzony przez księdza pedofila skomentował karę dla bp. Rakoczego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.