Polacy w Grecji czekają na spotkanie z Papieżem

Polacy w Grecji czekają na spotkanie z Papieżem
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
KAI / tk

O. Marcin Baran SJ, który na co dzień pracuje w Grecji przyznaje, że zainteresowanie Polaków w związku z pielgrzymką papieża do tego kraju jest bardzo duże. - Atmosfera wokół pielgrzymki Papieża znacznie się poprawiła w stosunku do wizyty św. Jana Pawła II z 2001 roku. Wtedy przyjęcie ze strony prawosławnych było znacznie chłodniejsze – mówi jezuita.

Teraz mieszkańcy kraju czekają z nadzieją na słowa Franciszka skierowane do zmęczonej kryzysami Europy, przed wszystkim: pandemicznym i migracyjnym.

Jezuita jest zaangażowany w duszpasterstwo Polaków. Opowiedział Radiu Watykańskiemu również o oczekiwaniach naszych rodaków na spotkanie z Ojcem Świętym.

- Jeśli idzie o Polaków to było bardzo duże zainteresowanie, gdy ogłosiliśmy, że można się zapisywać na udział we Mszy z Papieżem. Nie wiedzieliśmy w jakiej formie to się odbędzie. Zgłosiło się 150 osób i zapisywałem ich po niedzielnej Mszy, wszystkich, którzy wyrazili pragnienie uczestnictwa. Msza będzie odprawiona w Filharmonii – zaznaczył o. Baran.

– Niestety rozczarowanie było spore, gdy okazało się, że ilość miejsc ograniczono o połowę, z 3 tys. do 1,5 tys., dlatego otrzymaliśmy o połowę mniej zaproszeń i to większość zaproszeń do pomieszczeń obok, w których ludzie będą mogli wszystko śledzić na telebimach, a w sali głównej, gdzie będzie odprawiana Msza będzie miejsce dla 1,5 tys. osób, a więc można sobie wyobrazić, że będzie to tylko taka wybrana grupa.

Ojciec Marcin Baran zwrócił uwagę, że katolicy w Grecji, chociaż są w mniejszości stanowią wielobarwną mozaikę kulturową i narodową z różnych stron Europy i świata.

- Wydaje się, że najwięcej jest Albańczyków. Albańczycy są mniej widoczni, bo oni się integrują i od razu wchodzą w greckojęzyczne duszpasterstwo. Natomiast Polacy, jak to Polacy wszędzie mają tendencję, żeby trzymać się swojego języka ojczystego, dlatego wydają się bardziej widoczni, natomiast Albańczyków jest dużo, wszędzie, w każdej parafii, w każdym miejscu, w Grecji jest jakaś grupka katolików. To są właśnie Albańczycy. Trzecią liczną grupą są Filipińczycy. Jest ich także spora grupa. I oprócz tego dochodzą do tego również migranci z Afryki i to są dwie grupy: francuskojęzyczna, z krajów języka francuskiego oraz z krajów anglojęzycznych. Ich też jest sporo – w wypowiedzi dla papieskiej rozgłośni o. Baran.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polacy w Grecji czekają na spotkanie z Papieżem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.