Polacy we Francji dziękowali za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

Polacy we Francji dziękowali za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej
Fot. EpiskopatNews / flickr
1 miesiąc temu
KAI / kb

Beatyfikacja nowych polskich błogosławionych: kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej była wielkim wydarzeniem nie tylko dla Polaków w kraju, ale także tych przebywających poza jego granicami. Za to wydarzenie dziękowano m.in. w bazylice Matki Bożej na wzgórzu Lorette w północnej Francji oraz na południu w Beaulieu-La Ricamarie.

W dniu beatyfikacji 12 września Polacy z północnej Francji spotkali się w bazylice Matki Bożej na wzgórzu Lorette. Dziękczynienie za nowych błogosławionych było połączone z wprowadzeniem do świątyni relikwii św. Jana Pawła II.

Mszy św. przewodniczył biskup diecezji Arras - Olivier Leborgne, a w koncelebrowali: rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś, rektor bazyliki o. Jean-Marie Reverse oraz polscy księża pracujący w tym regionie.

W Mszy św. wzięły udział stowarzyszenia polskie działające w północnej Francji, a śpiewy były wykonywane przez chór „Moniuszko” działający przy parafii w Dourges.

W homilii biskup Arras dziękował za świadectwo wiary jakie dają polskie wspólnoty w regionie Pas de Calais i prosił, by nie były zamknięte w swoim gronie, ale otwarte na kościół w Arras i aby żyły według Ewangelii.

Betyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej we Francji

Dzień beatyfikacji obchodzono uroczyście również w Beaulieu-La Ricamarie w południowej części Francji. „Byłem zaskoczony tą ciekawą inicjatywą w parafii, choć sama myśl i program naszej uroczystości dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Róży Czackiej zrodziły się nieco wcześniej. Z dużą dozą niepewności czekaliśmy, czy dojdzie w ogóle do tejże beatyfikacji 12 września w Warszawie” – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr ks. Jan Ciągło SChr, proboszcz, były przełożony prowincji chrystusowców pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Mimo niepewności przygotowania do obchodów beatyfikacji posuwały się naprzód. Wspólnota angażowała się w różnorodne prace. Jedna z parafianek przygotowała montaż filmowy poświęcony nowym polskim błogosławionym, który poruszył serca widzów. Wielu z nich poprosiło o możliwość obejrzenia filmu ponownie w zaciszu własnego domu.

Jak zaznaczył ks. Ciągło, „we Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację brali udział reprezentanci miasta, jak również konsul RP Beata Jaśko z Lyonu”. „Wspomnę także, iż przed dziękczynną Eucharystią przedstawiliśmy życiorysy nowych polskich błogosławionych w języku francuskim, gdyż spora część naszych gości nie mówiła po polsku, aby ów nasz przekaz był czytelny i widoczny. W czasie Mszy św. śpiewał chór «Polskie Pokolenia», więc oprawa muzyczna była bogato przygotowana” – dodał rozmówca portalu polskifr.fr. Parafialne uroczystości beatyfikacyjne zakończyły się wspólną modlitwą do nowych błogosławionych.

Informacja o dziękczynieniu za beatyfikację w Beaulieu-La Ricamarie pojawiła się także we francuskiej prasie.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Stefaniak
9,49 zł
10,00 zł

Prymas Stefan Wyszyński był bezsprzecznie mężem opatrznościowym, apologetą wolności Kościoła i swobody, wyznawania wiary przez człowieka w czasach ideologii socjalizmu. Zapłacił za to wielką cenę, zwłaszcza w postaci powszechnego niezrozumienia. Prześladowany przez komunistów stał się...

Skomentuj artykuł

Polacy we Francji dziękowali za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.