Policja poprosiła o pomoc proboszcza w nietypowej sprawie. Oczekują od niego "katechez" i "podjęcia tematu"
W gminie Mońki na Podlasiu policja zwróciła się do proboszcza z prośba o zajęcie się tematem. W zadaniach dla dzielnicowych to priorytet.
Jak informuje wp.pl, chodzi o problem bezpańskich psów, które pojawiają się w okolicy w dużej ilości i wałęsają się po okolicy. Każdy dzielnicowy został poinformowany, by tematem zajęć się w pierwszej kolejności.
"Zagrożenie zdiagnozowano na podstawie sygnałów okolicznych mieszkańców, własnego rozpoznania rejonu służbowego oraz zgłoszeń naniesionych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Powyższy problem wpływa na komfort życia i bezpieczeństwa osób oraz rozprzestrzeniania się chorób zwierzęcych związanych ze wścieklizną. Nasze działania mają na celu ograniczenie zjawiska bezpańskich psów i eliminację zagrożenia na dotychczasowym poziomie" - informuje Komenda Powiatowa Policji w Mońkach.
"Laudato si" - przewodnik po encyklice >>
Wiceszef lokalnej policji, Krzysztof Kuligowski zwrócił się do proboszcza ks. Grzegorza Nienałtowskiego z prośbą o interwencję. Pismo zostało wysłane 27 sierpnia.
Wirtualnej Polsce udało się dotrzeć do jego treści:
"Zwracam się z uprzejmą prośbą do Księdza Proboszcza o uświadamianie parafian odnośnie traktowania zwierząt, jak też ich porzucania, zgodnie z nauczaniem kościoła. Już Papież Franciszek w <<Zielonej Encyklice>> coraz wyraźniej mówi np. o kategorii ekologicznej moralności. Wielu działaczy na rzecz przyrody podkreśla, że gdyby księża w małych miejscowościach chętniej podejmowali te tematy, los zwierząt mógłby być znacznie lepszy. Warto by ta tematyka częściej gościła w nauczaniu Kościoła, na przykład w postaci Katechez, tym bardziej, że troska o stworzony świat była obecna u pierwszych chrześcijan od początku, darzyli oni wielkim szacunkiem wszystko co żyje. Szczególnie zaś tę myśl wydobył i podkreślił w swoim działaniu św. Franciszek z Asyżu, który według źródeł miał cudowny kontakt ze zwierzętami - potrafił rozmawiać z ptakami, nawiązał dialog z wilkiem, stworzył też piękny tekst, w którym wychwala wszystkie stworzenia".
Abp Wiktor Skworc: niech "Laudato si'" przenika nasze myślenie i działanie >>
Jak podaje wp.pl, to nie pierwszy raz, kiedy lokalni policjanci współpracowali z Kościołem. Przedtem księża pomogli m.in. w ostrzeganiu przed oszustwami ze strony ludzi, którzy podszywali się pod urzędników lub służby mundurowe.
* * *
Komentarz Michała Lewandowskiego, redaktora DEON.pl
Zachowanie Policji to bardzo dobry przykład tego, jak służby państwowe mogą dobrze współpracować z Kościołem. Ambona nie może być miejscem uprawiania polityki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stała się ważnym punktem mówienia o palących sprawach społecznych.
Mam nadzieję, że prośba policji została lub zostanie wysłuchana, tym bardziej, że 1 września w całym Kościele obchodzny jest Dzień Modlitwy o Ochronę Stworzenia, który został wprowadzony przez papieża Franciszka.
Mam nadzieję, że nie tylko w Mońkach w kościele będzie można usłyszeć o ochronie przyrody i fakcie, że jest ona darem danym nam przez Boga. Bezpańskie psy, które są problemem dla lokalnej społeczności pokazują tylko, jak dużo mamy jeszcze do zrobienia w kwestii świadomości ekologicznej i wrażliwości na los zwierząt.
* * *
W ostatnim czasie pojawiło się sporo złych wiadomości o katolikach i Kościele. Media tak mają, że skupiają się na złu i sensacji. Chcemy jednak dawać prawdziwy obraz, pokazać dobro, które płynie z Kościoła. Czy znasz jakieś dobre historie? Znasz fajnego księdza lub robicie coś fajnego przy parafii lub ze wspólnotą? A może przeżyłeś coś takiego, co zmieniło twoje życie? Napisz do nas (kliknij tutaj lub w baner) >>
Skomentuj artykuł