Polska parafia otrzymała specjalny dekret od papieża. Jaki czeka ją przywilej?

Polska parafia otrzymała specjalny dekret od papieża. Jaki czeka ją przywilej?
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Canva)
KAI / tk

Penitencjaria Apostolska wydała dekret, na mocy którego w każdy czwarty dzień miesiąca w kościele św. Barbary w Pionkach, będzie można uzyskać odpust zupełny. Przywilej ten został nadany z okazji zbliżającego się jubileuszu 95-lecia parafii. Historia parafii sięga lat 20. XX wieku, kiedy to powstała w Zagożdżonie (dawna nazwa Pionek) Państwowa Wytwórnia Prochu i Materiałów Kruszących.

Rok jubileuszowy otworzył 4 grudnia biskup radomski Marek Solarczyk. W trakcie uroczystości na mocy dekretu udzielił wiernym błogosławieństwa papieskiego połączonego z odpustem zupełnym. Mogą go otrzymać osoby starsze, chore i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu, po wypełnieniu, kiedy tylko będzie to możliwe, zwykłych warunków, jeśli będą łączyć się duchowo z jubileuszowymi uroczystościami.

Penitencjaria Apostolska wydała dekret dla "powiększenia pobożności wiernych i zbawienia dusz". Można go uzyskać pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach Ojca Świętego). Może być uzyskany przez "wiernych prawdziwie żałujących za grzechy i poruszonych miłością od dnia 4 grudnia 2023 r. aż do dnia 4 grudnia 2024 r., jeśli nawiedzą w formie pielgrzymki kościół parafialny Świętej Barbary i tam uczestniczyć będą w jubileuszowych uroczystościach, zwłaszcza 4. dnia każdego miesiąca, lub przynajmniej przed Najświętszym Sakramentem wystawionym do publicznej adoracji, przez jakiś odstęp czasu oddadzą się pobożnym rozmyślaniom zawierającym Modlitwę Pańską, Wyznanie Wiary i wezwania do Najświętszej Maryi Panny i świętej Barbary". Co ważne, "odpust ten także może być ofiarowany na sposób wstawiennictwa za dusze wiernych w czyśćcu cierpiące".

Zagożdżon, czyli obecne Pionki liczył na początku lat dwudziestych ok. 2 tys. mieszkańców, a po wybudowaniu wytwórni stał się najbardziej uprzemysłowioną miejscowością powiatu kozienickiego. Wybudowanie fabryki spowodowało duży napływ ludzi.

DEON.PL POLECA

Duży napływ ludzi spowodował rozwój osady. Powstała więc szkoła dla dzieci, przedszkole, kasyno, stadion ale nie było w niej kościoła, w którym mogliby gromadzić się wierni na modlitwę. Zrodziła się więc myśl o budowie kaplicy. W kronice parafialnej zapisano, że w roku 1924 barak (stara parowozownia) o wymiarach 12 x 25 metrów za zgodą dyrekcji fabryki, został przebudowany na kaplicę. Kaplica znajdowała się obok toru kolejowego. Następnie postanowiono wybudować nowy kościół. Ministerstwo Spraw Wojskowych w 1927 roku podzieliło konieczność budowy kościoła dla potrzeb duchowych robotników Państwowej Wytwórni Prochu w Zagożdżonie.

W 1928 r. bp Paweł Kubicki dokonał poświęcenia kamienia węgielnego. Pod budowę świątyni wyznaczono duży plac obok toru kolejowego na wprost mostu przy ulicy Kolejowej.

Parafię erygował 12 maja 1929 r. bp Marian Ryx. Budowę murowanego kościoła ukończono w 1932 r. Pierwszą liturgię w nowym kościele sprawowano 4 grudnia 1933 r.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Polska parafia otrzymała specjalny dekret od papieża. Jaki czeka ją przywilej?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.