Papież do kanonistów: bądźcie narzędziami Bożej sprawiedliwości złączonej z miłosierdziem

Papież do kanonistów: bądźcie narzędziami Bożej sprawiedliwości złączonej z miłosierdziem
Papież Franciszek - fot. Grzegorz Gałązka
vaticannews.va / KAI / pzk

„Niewątpliwie w centrum prawa kanonicznego i cywilnego znajduje się osoba; szczególnym elementem prawa kanonicznego jest osoba jako odkupiona w Chrystusie, jako wierna w Kościele” – wskazuje Papież. Przypomina, że we wspólnocie wiernych należy przede wszystkim dbać o zbawienie dusz. Takie słowa znajdują się w przesłaniu napisanym z okazji 50-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Promującego Studium Prawa Kanonicznego.

W tekście Franciszek zaznacza potrzebę zachowania prostoty w głoszeniu Ewangelii. Zachęca równocześnie do stałego rozeznawania nowych dróg dotarcia do ludzi, bowiem wspólnota wiernych żyje w historii. To dotyczy także kwestii prawa.

„Można pozostawać kanonistą, ale w sposobie myślenia być bez wiary” – zauważa Ojciec Święty. Przestrzega przed taką pozycją. „Wszystkie wymiary oraz struktury kościelne powinny wypełniać nawrócenie duszpasterskie i misyjne, aby dać światu jedyne, czego tenże potrzebuje: Ewangelię miłosierdzia Jezusa” – zaznacza Papież. Również to powinno realizować się w wymiarze prawa. „Stać się duszpasterskim nie oznacza odłożenia zasad na bok czy kierowania się nimi według własnego uznania, ale konieczne upewnianie się przy ich zastosowaniu, że wierni odnajdują w nich obecność miłosiernego Jezusa, który nie potępia, lecz zachęca ich, aby więcej nie grzeszyli” – pisze Franciszek.

Ojciec Święty pod koniec tekstu zachęca kanonistów: „miejcie świadomość bycia narzędziami Bożej sprawiedliwości zawsze nierozerwanie złączonej z miłosierdziem”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Daniel Cenalmor, Jorge Miras

Podręcznik prezentuje ogół pojęć i zagadnień składających się na akademicki wykład prawa kanonicznego.

Autorzy w przystępny sposób przedstawiają kluczowe tematy z tego zakresu, w tym m.in.:

  • istotę i dzieje prawa kanonicznego,
  • hierarchię w Kościele,
  • stowarzyszenia...

Skomentuj artykuł

Papież do kanonistów: bądźcie narzędziami Bożej sprawiedliwości złączonej z miłosierdziem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.