Polski ksiądz posługujący we Francji laureatem konkursu

Polski ksiądz posługujący we Francji laureatem konkursu
Fot. Teraz Polska / YouTube.com
KAI / tk

Ks. Krystian Gawron został laureatem konkursu "Wybitny Polak" w kategorii "Osobowość". Jest wicerektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji oraz osobą odpowiedzialną za Polskie Seminarium w Paryżu. Ks. Gawron został wyróżniony za swoją działalność i zaangażowanie przyczyniające się do propagowania pozytywnego obrazu Polski i Polaków za granicą. Konkurs „Wybitny Polak” jest organizowany przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska".

Pierwsza edycja konkursu została przeprowadzona w 2010 roku w Polsce. W roku 2011 konkurs został poszerzony na środowska polonijne w innych krajach. Obecnie konkurs odbywa się równolegle w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Belgii, Singapurze, Szkocji, Holandii, Niemczech i we Francji.

We Francji tytuł «Wybitnego Polaka» został nadany po raz pierwszy w roku 2014. Tytuł «Wybitnego Polaka» przyznawany jest przez jury w następujących kategoriach: osobowość, nauka, kultura, biznes, młody Polak. Jury przyznaje komuś co roku także nagrodę specjalną.

Ks. Krystian Gawron pochodzi z archidiecezji częstochowskiej. W latach 1978-82 odbył studia specjalistyczne w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uwieńczone doktoratem ("Dialog jako metoda duszpasterska w nauczaniu papieża Pawła VI"). W tym czasie wyjeżdżał też z posługą duszpasterską do Polaków w Libanie, Iranie i Turcji. W latach 1975-1978 był wikariuszem parafii Matki Bożej Częstochowskiej przy Polskiej Misji Katolickiej w Londynie i prowadził działalność publicystyczną: stałą rubrykę w „Gazecie Niedzielnej” (Londyn), w tygodniku „Niedziela” (Częstochowa) i był korespondentem Radia Watykańskiego.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka
24,43 zł
34,90 zł

Ostatnia rozmowa z księdzem Janem Kaczkowskim

Był inspiracją dla milionów ludzi - wierzących i niewierzących. Każdy, kto go słuchał, czuł: on mnie rozumie. Ksiądz Jan nie oferował tanich rad ani łatwych pocieszeń. Swoim życiem mówił:...

Skomentuj artykuł

Polski ksiądz posługujący we Francji laureatem konkursu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.