Bohaterski ksiądz pomaga ofiarom powodzi. Informują o nim amerykańskie media

Bohaterski ksiądz pomaga ofiarom powodzi. Informują o nim amerykańskie media
fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL
KAI / pk

Amerykańskie media: agencja AP, dziennik "Los Angeles Times" i telewizja NBC w reportażach z ogarniętej powodzią Nadrenii-Palatynatu dużo miejsca poświęcają męstwu jednego z tamtejszych księży katolickich - Jörga Meyrera.

58-letni kapłan "zakłada na nogi kalosze i przemierza ulice miasteczka Bad Neuenahr-Ahrweiler (jednego z najbardziej poszkodowanych, w którym zanotowano już ponad 100 ofiar śmiertelnych), próbując pocieszać swych parafian, starających się odzyskać zalane domostwa i wydobyć ciała ludzi, którzy tam zginęli" - napisał dziennik.

Do stolicy słynącego ze swoich uroków turystycznych i winnic 130-tysięcznego powiatu wody rzeki Ahr - dopływu Renu - wdarły się w środę 14 lipca. Władze ostrzegały co prawda, że wysokość wezbranych fal może dochodzić nawet do 7 metrów, ale - według duchownego - "mało kto uświadamiał sobie znaczenie tej zapowiedzi, gdyż ostatnia duża powódź wydarzyła się tam ok. 100 lat temu. Starsi ludzie umierali w łóżkach, gdyż nie zdążyli wstać i uciec albo nie słyszeli o nadciągającym niebezpieczeństwie, młodsi ginęli, próbując pomóc innym. Niektórzy zginęli w swoich samochodach, gdy chcieli uciec przed zbliżającą się wodą" - wspominał ks. Meyrer.

Przytoczył przykład znanej mu kobiety, która zginęła w piwnicy swojego domu. On sam dowiedział się o tym od strażaków i od jej męża, którzy znaleźli ciało kobiety dopiero po dwóch dniach. Kaplan uważa, że "ci, którzy przeżyli, dopiero po jakimś czasie będą musieli zmierzyć się z ogromem nieszczęścia, gdy zostanie usunięta pierwsza warstwa gruzów".

Jedynym pocieszeniem dla katolików w Bad Neuenahr-Ahrweiler jest to, że woda ominęła ich niedawno odnowiony kościół gotycki św. Wawrzyńca z XIII wieku. W kontekście tego niemal cudu ks. Meyrer wyznał dziennikarzom, że "chodząc ulicami zalanego miasta, próbuję pomóc duchowo i fizycznie ludziom dotkniętym tragedią. Nawet modlitwa nie przychodzi teraz łatwo. Wieczorem próbuję powiedzieć: «Panie, jakoś musisz zapanować nad tym wszystkim»" - zwierzył się kapłan.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Bohaterski ksiądz pomaga ofiarom powodzi. Informują o nim amerykańskie media
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.