Caritas Polska uruchomił zbiórkę dla poszkodowanych w nawałnicach w Polsce, Niemczech, Belgii i w Holandii

Caritas Polska uruchomił zbiórkę dla poszkodowanych w nawałnicach w Polsce, Niemczech, Belgii i w Holandii
(Fot. PAP/Łukasz Gągulski)
PAP/dm

Caritas Polska uruchomił zbiórkę na rzecz poszkodowanych w powodziach i nawałnicach w Polsce, Niemczech, Belgii i w Holandii. - Chcemy, w duchu chrześcijańskiej solidarności, przyjść z pomocą tym, którzy ucierpieli - powiedział zastępca dyrektora Caritasu Polska Jarosław Bittel.

Caritas Polska uruchomił zbiórkę na rzecz poszkodowanych w powodziach i nawałnicach w Polsce, Niemczech, Belgii i Holandii.

- Chcemy, w duchu chrześcijańskiej solidarności, przyjść z pomocą tym, którzy ucierpieli w Polsce, w Holandii, w Niemczech, Belgii - podkreślił zastępca dyrektora Caritas Polska Jarosław Bittel. Przypomniał, że „kiedy my potrzebowaliśmy pomocy po wielkich powodziach w roku 1997 i 2005, nasi bracia z tych krajów nieśli nam pomoc bardzo efektywnie i bardzo hojnie”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował 16 lipca, aby najbliższa niedziela 25 lipca była dniem solidarności z poszkodowanymi w nawałnicach w Europie.

„Jako Kościół w Polsce pragniemy wesprzeć poszkodowanych naszą modlitwą oraz ofiarą. Błagajmy Boga o nadzieję dla tych, którzy ucierpieli oraz o ducha solidarności, troski i współodpowiedzialności dla wszystkich ludzi dobrej woli, mogących przyjść z pomocą poszkodowanym” - napisał abp Gądecki.

Zaapelował, aby 25 lipca „podczas mszy św., zwłaszcza podczas modlitwy wiernych, zwrócić się z modlitwą błagalną za poszkodowanych, a po mszy zorganizować zbiórkę funduszy, które zostaną im przekazane za pośrednictwem Caritasu Polska”.

W diecezji warszawsko-praskiej zbiórka do puszek na pomoc poszkodowanym w nawałnicach i ulewach w kościołach i kaplicach odbędzie się zgodnie z decyzją bpa Romualda Kamińskiego w niedzielę 1 sierpnia 2021 r.

„Zebrane środki materialne należy wpłacić do kasy kurialnej” - wskazano w komunikacie przekazanym w poniedziałek PAP.

Caritas Polska poinformował, że wpłaty na pomoc poszkodowanym można kierować bezpośrednio na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem „ULEWY” lub wysyłając charytatywny SMS o treści „ULEWY” pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Agencja AFP informowała w niedzielę rano, powołując się na dane niemieckiej policji, że liczba ofiar śmiertelnych powodzi, jakie nawiedziły zachodnią część Niemiec, wzrosła do 156, a rannych było ponad 670 osób. Bilans ofiar śmiertelnych nie jest ostateczny. Do dotychczasowego bilansu ofiar i zniszczeń doszły jeszcze skutki ulewnych deszczy na południu Niemiec. W Bawarii, w powiecie Berchtesgadener Land w pobliżu granicy z Austrią, wylały miejscowe rzeki, a życie straciła jedna osoba. Lokalne władze ogłosiły stan klęski żywiołowej w tym powiecie.

Powodzie dotknęły też Belgię, gdzie zginęło 31 osób. Nadal poszukuje się 163 osób. Żywioł nie ominął też Luksemburga, Holandii i Szwajcarii.

W weekend przez Małopolskę przeszły nawałnice. Najbardziej ucierpiał powiat myślenicki, krakowski, tarnowskim i wadowickim. Strażacy interweniowali 863 razy.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Caritas Polska uruchomił zbiórkę dla poszkodowanych w nawałnicach w Polsce, Niemczech, Belgii i w Holandii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.