Polskie misjonarki działają! Wybudują centrum medyczne w Kamerunie

Polskie misjonarki działają! Wybudują centrum medyczne w Kamerunie
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa chce wybudować centrum medyczne w Abong Mbang w Kamerunie. Misjonarki prowadzą tam już przychodnię, ale potrzeby są znacznie większe, stąd zbiórka na utworzenie ośrodka.

Pieniądze na budowę ośrodka zbiera, na prośbę misjonarek, Polska Fundacja dla Afryki. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez tę organizację w środę dziennikarzom centrum ma się składać z porodówki, gabinetów, sal konsultacyjnych, zabiegowych i laboratorium. Pierwsze budynki już powstają. Kolejny etap, czyli wykończenie porodówki i budynek o powierzchni 812 mkw. dla gabinetów dentystycznego, okulistycznego, diagnostycznego oraz laboratorium i punktu aptecznego to koszt blisko 1,2 mln zł. W związku z inflacją koszty te są o 30 proc. wyższe niż pierwotnie szacowano.

Polskie misjonarki w Kamerunie

Siostry chciałyby, aby centrum ruszyło w 2024 r. Docelowo ma tam pracować ok. 40 lekarzy, większość będzie otrzymywać wynagrodzenie, ale część będzie tam nieść pomoc w ramach wolontariatu.

"Sporą część pracy kadrowej będą organizować lekarze z Polski, którzy kilka razy w roku jeżdżą do przychodni medycznej (prowadzonej tam obecnie przez misjonarki – PAP), a w przyszłości do tego centrum medycznego. Leczą tam za darmo, przy okazji szkolą miejscową kadrę" – powiedział Mateusz Gurbiel z fundacji zbierającej fundusze.

DEON.PL POLECA

Centrum medyczne prowadzić będą siostry Najświętszej Duszy Chrystusa i diecezja Abong Mbang. W przyszłości działalność ośrodka finansowana będzie ze środków pozyskanych przez misjonarki od darczyńców.

Mateusz Gurbiel, zapytany o nastawienie lokalnych władz o inwestycji, odpowiedział, że jest to "przychylna obojętność". Zwrócił też uwagę, że fundacja nie wspiera inicjatyw polegających na remontach istniejących już ośrodków państwowych, ze względu na "zasadę ograniczonego zaufania". Jak wyjaśnił, bywały przypadki, gdy środki na remont istniejących państwowych placówek medycznych nie trafiały na pomoc dla tych właśnie placówek.

Fundusze na budowę ośrodka można wpłacać na numer konta fundacji, z dopiskiem "centrum medyczne w Kamerunie" (52 1240 4533 1111 0010 4502 9775).

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polskie misjonarki działają! Wybudują centrum medyczne w Kamerunie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.