Portugalia. Niezależna komisja zbada zjawisko nadużyć seksualnych ludzi Kościoła

Portugalia. Niezależna komisja zbada zjawisko nadużyć seksualnych ludzi Kościoła
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Niezależna komisja składająca się z osób świeckich rozpoczęła we wtorek prace służące określeniu zjawiska seksualnych nadużyć ze strony ludzi Kościoła wobec małoletnich. W skład nowego organu, który będzie badał domniemane przestępstwa seksualne, wchodzą m.in. prawnicy, psychiatrzy oraz socjologowie.

Kierujący nową instytucją lizboński psychiatra Pedro Strecht wyjaśnił, że nie ma ona uprawnień policyjnych, a odbierane zgłoszenia będzie dokładnie analizować we współpracy z organami ścigania oraz Kościołem. Potwierdził, że komisja jest od niego całkowicie niezależna.

Nadużycia seksualne ludzi Kościoła

Podczas wtorkowej konferencji w Lizbonie członkowie nowego organu podali do publicznej wiadomości kontakty telefoniczne oraz mailowe, pod które będą mogły zgłaszać się domniemane ofiary nadużyć ze strony ludzi Kościoła. Zastrzegli, że badanie przypadków ma dotyczyć okresu pomiędzy 1950 r. a 2022 r. Członkowie komisji sprecyzowali też, że wszelkie doniesienia dotyczące nadużyć będą kierowane do portugalskiej prokuratury.

Powstanie nowej, niezależnej od Kościoła, komisji ogłosił w listopadzie 2021 r. przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii bp José Ornelas. Podkreślając, że funkcjonowanie nowego organu będzie w pełni niezależne, wskazał, że do uruchomionych w 2019 r. w portugalskich diecezjach komisji ds. nadużyć zgłosiło się dotychczas niewiele osób, które miały doświadczyć nadużyć seksualnych ze strony ludzi Kościoła.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Zbigniew Marek SJ

Materiał stanowi pierwszą część pakietu z serii Drogi świadków Chrystusa. Tematyka pakietu dotyczy tożsamości młodego człowieka, jego wiary w Boga Trójjedynego oraz Kościół. Materiały zawierają m.in. informacje na temat sakramentów oraz prezentują sylwetki wielu świętych...

Skomentuj artykuł

Portugalia. Niezależna komisja zbada zjawisko nadużyć seksualnych ludzi Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.