Portugalia. Parlament zalegalizował przepisy o eutanazji

Portugalia. Parlament zalegalizował przepisy o eutanazji
Premier Portugalii Antonio Costa (fot. Tiago Petinga/EPA/PAP)
KAI/mk

Parlament Portugalii zalegalizował eutanazję. Decyzja zapadła głosami ugrupowań lewicowych i liberalnych przed spodziewanymi w niedługim czasie przedterminowymi wyborami parlamentarnymi.

Portugalski parlament zatwierdził projekt ustawy o depenalizacji tzw. medycznego wspomagania śmierci, która legalizuje eutanazję. Poparli ją rządzący krajem socjaliści (PS) oraz mniejsze ugrupowania lewicowo-liberalne.

Głosowanie poprzedziły oskarżenia ze strony polityków portugalskich partii centroprawicowych: socjaldemokratów (PSD) i ludowców (CDS-PP), że siły lewicowo-liberalne próbują na siłę przeforsować legalizację eutanazji przed spodziewanym do końca listopada rozwiązaniem parlamentu.

Izba przestanie pracować z powodu rozwiązania przez prezydenta Marcelo Rebelo de Sousę parlamentu i rozpisaniu na styczeń przedterminowych wyborów. To skutek utraty poparcia dla socjalistycznego rządu Antonio Costy przy uchwalaniu ustawy budżetowej.

Przed pośpiesznie wprowadzaną ustawą legalizująca eutanazję przestrzegała od kilku dni Portugalska Federacja Na Rzecz Życia (FPV), wskazując, że zwolennicy tzw. medycznie wspomaganej śmierci „na siłę i w pośpiechu” próbują zalegalizować eutanazję. Działacze tego stowarzyszenia przypomnieli, że zatwierdzony w piątek dokument został przyjęty po zbyt krótkiej, trwającej zaledwie 40 minut debacie.

Odnotowali, że to druga przyjęta w tym roku przez portugalski parlament ustawa legalizująca eutanazję. Pierwsza, uchwalona 29 stycznia 2021 r., została skierowana przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego, a ten uznał ją za niezgodną z ustawą zasadniczą kraju. Trybunał wskazał, że przepisy legalizujące eutanazję kolidują m.in. z zawartą w konstytucji zasadą nienaruszalności ludzkiego życia.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Włodzimierz Zatorski OSB
20,00 zł

Stwierdzenie: „W życiu chodzi o Życie” było dla mnie swoistym odkryciem. W takim sformułowaniu wydaje się ono tautologią, jednak tak nie jest. Na końcu zdania słowo Życie piszę wielką literą, aby odróżnić to życie, o...

Skomentuj artykuł

Portugalia. Parlament zalegalizował przepisy o eutanazji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.