Porwany przez bandytów ksiądz już na wolności. Co doprowadziło do wyzwolenia?

Porwany przez bandytów ksiądz już na wolności. Co doprowadziło do wyzwolenia?
(fot. Gideon Oladimeji / Unsplash)
dailypost.ng / sunnewsonline.com / KAI / kk

Ksiądz Isaac Agubi został odbity dzięki skoordynowanej akcji policjantów i myśliwych z prowincji Edo, ale Kościół twierdzi co innego.

Porwano go w ostatnią niedzielę około 17:00, gdy wracał do swojego domu po odprawionej mszy. Kapłana ocalono w regione Sasaro po wymianie ognia z porywaczami. Jednego z nich, który został ranny, ujęła policja. Rzecznik policji z prowincji Edo, Chidi Nwabuzor, potwierdził, że operacja odbicia księdza miała miejsce około 7:30 rano.
Sprawa jest skomplikowana, ponieważ pojawiła się również druga wersja wydarzeń. Ks. Peter Egielewa, rzecznik prasowy Diecezji Auchi-Igarra, podał w oficjalnym komunikacie, że ksiądz Agubi uciekł porywaczom we wtorek rano. Nie został za niego zapłacony żaden okup, a ksiądz wymknął się porywaczom, gdy ci spali.
Niedawno informowaliśmy o apelu kard. John Onaiyekan, który zaapelował do rządu Nigerii o adekwatną interwencję wobec wciąż pogarszającej się sytuacji w kraju. "Nie możemy udawać, że wszystko jest dobrze, kiedy ludzie chodzą po ulicach z lękiem w sercu" - powiedział duchowny.
Nigeryjski rząd nie reaguje na znaczące nasilanie się w tym kraju islamskiego fundamentalizmu. Chrześcijanie, którzy są przeważnie rolnikami są bestialsko atakowani przez muzułmanów z pasterskiego plemienia Fulani, którzy siłą odbierają im ziemie. Umacnia się także skrajne ugrupowanie Boko Haram dążące do całkowitej islamizacji Nigerii. Arcybiskup stołecznej Abudży zaznaczył, że pasterze Fulani mordują i sieją strach wśród chrześcijańskiego społeczeństwa, przy milczącej postawie władz. Z lokalnych świadectw wynika, że pasterze są uzbrojeni w nowoczesną broń automatyczną i działają w sposób przeszkolony i zorganizowany. Budzi to wiele wątpliwości, co do ich jedynie pasterskiego pochodzenia.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie informuje, że tylko od lutego br. w stanie Kaduna zamordowanych zostało 130 chrześcijan, a 10 tys. osób musiało opuścić swe domy. Nigeria staje się krajem, gdzie notuje się największą aktywność terrorystyczną w skali świata.
"Podczas gdy w Syrii i Iraku islamiści tracą grunt, Nigeria staje się dla nich terenem nadziei na odrodzenie fundamentalizmu" - mówi ks. Williams Kaura Abba z diecezji Kaduna, gdzie działania skrajnych islamistów są ostatnio najbardziej odczuwalne. Wskazuje on na ogromne bestialstwo islamistów, którzy dopuszczają się okrutnych rzezi zamieniając jednocześnie kolejne wioski w popiół.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Porwany przez bandytów ksiądz już na wolności. Co doprowadziło do wyzwolenia?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.