Prawosławna pielgrzymka na Grabarkę

Prawosławna pielgrzymka na Grabarkę
Z Białegostoku wyruszyła 26. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Prawosławna na Świętą Górę Grabarkę. Około 250 pątników przez 6 dni będzie zmierzać na Grabarkę by 19 sierpnia uczestniczyć w uroczystości Przemienienia Pańskiego. Ponad połowa pielgrzymów ma ze sobą krzyże, które we własnych intencjach zamierzają postawić na Świętej Górze. (fot. PAP/Artur Reszko)
Logo źródła: Radio Watykańskie ks. J. Wierzbicki / Radio Watykańskie / slo

Pielgrzymują nie tylko katolicy. Jedna z najliczniejszych pieszych prawosławnych pielgrzymek w Polsce - ponad 250 osób - wyruszyła 13 sierpnia z parafii św. proroka Eliasza w Białymstoku.

Na miejsce - Świętą Górę Grabarkę - pątnicy dotrą 18 sierpnia, w przeddzień Święta Przemienienia Pańskiego.

- Chodzę przede wszystkim o zdrowie, o pomyślność w rodzinie. Zmieniam stan cywilny i idę też w intencji szczęśliwego małżeństwa, żeby ono jakoś się układało i trwało w zdrowiu w szczęściu, miłości. Każdy, kto ma krzyż, niesie go w jakiejś intencji: czy to o zdrowie, w intencji chorych, czy to dziękczynnie - mówią pielgrzymi.

- Przychodzi ten czas, człowiek musi tam być i już. Zawsze można mieć chwilę refleksji nie tylko o tym życiu doczesnym, ziemskim, ale i też zastanowić się nad życiem wiecznym, życiem duchowym. A pielgrzymka w szczególności w tym pomaga - mówią pątnicy. Inni im wtórują dodając: - Chciałabym podziękować Bogu za dobre zdanie matury w tym roku. Pomodlić się również za moich bliskich, którzy nie mogą uczestniczyć w tej pielgrzymce.

Niesamowita atmosfera tutaj panuje, dlatego tak dużo ludzi zbiera się co roku. Idziemy, żeby podziękować Panu Bogu za to całe dobro, którym nas obdarzył. Poprosić w jakiejś intencji. Święta Góra Grabarka to jest góra krzyży. Krzyż jest symbolem naszego życia. Wypisane są tam imiona bliskich, za których chcę się pomodlić. Więcej jest modlitwy, więcej jest łaski Miłosierdzia Bożego. Ja robię sam krzyż od wielu lat bez gwoździa".

Święta Góra Grabarka jest jednym z najważniejszych sanktuariów prawosławnych w Polsce. Piesze pielgrzymki wyruszają tam nie tylko z Białegostoku, ale też z Sokółki, Jabłecznej, Warszawy, Bielska Podlaskiego, Siemiatycz, Hajnówki i Białowieży. Corocznie na Święto Przemienienia Pańskiego pielgrzymują na Świętą Górę Grabarkę tysiące wiernych z całego kraju i zagranicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prawosławna pielgrzymka na Grabarkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.