Noc Przemienienia na św. górze Grabarce

Noc Przemienienia na św. górze Grabarce
(fot. PAP/Artur Reszko)
KAI / psd

Tysiące wyznawców prawosławia uczestniczyło w wieczornym nabożeństwie święta Przemienienia Pańskiego na św. górze Grabarce. W słowie skierowanym do zgromadzonych prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa (Hrycuniak) powitał wszystkich pielgrzymów oraz zaproszonych gości. Podkreślił istotę święta związanego z górą Tabor, którą dla prawosławnych w Polsce jest góra Grabarka.

Nabożeństwo współcelebrowali hierarchowie z Greckiego Kościoła Prawosławnego: Pantelejmon, metropolita Werii, Naoussy i Kampanii, Bazyli metropolita Elassonos oraz Paweł metropolita Serwion i Kozanis. PAKP reprezentowali arcybiskup lubelsko-chełmski Abel (Popławski), arcybiskup białostocko-gdański Jakub (Kostiuczuk), biskup supraski Grzegorz (Charkiewicz), ordynariusz Wojska Polskiego i biskup siemiatycki Jerzy (Pańkowski) oraz biskup gorlicki Paisjusz (Martyniuk). W uroczystościach bierze udział również delegacja Kościoła prawosławnego z Kenii.

 O godz. 23.00 odmówiono akatyst za zmarłych. Pierwszej z czterech zaplanowanych Liturgii eucharystycznych modlitewnie przewodniczył biskup gorlicki Paisjusz. Kolejne odbyły się o godz. 4.00, 6.30. Następna rozpocznie się o godz 10.00.

 Swój udział w głównym świątecznym nabożeństwie zapowiedział prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbarą Kudrycką.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Noc Przemienienia na św. górze Grabarce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.