Premier Ukrainy u papieża. To przełomowe wydarzenie

Premier Ukrainy u papieża. To przełomowe wydarzenie
Papież Franciszek i premier Ukrainy Denis Shmyhal. Fot. VATICAN MEDIA HANDOUT / PAP / EPA
PAP / mł

Premier Denys Shmyhal przybył do Pałacu Apostolskiego na audiencję papieską i spotkanie z sekretarzem stanu, Jego Eminencją kardynałem Pietro Parolinem - poinformował o godz. 10. 06 na komunikatorze Twitter ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, Andrij Jurasz.

Premier Ukrainy u papieża Franciszka 

Papież Franciszek przyjął w czwartek rano na audiencji w Watykanie premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. To przełomowe wydarzenie od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę przed 14 miesiącami. Szef rządu jest najwyższym rangą przedstawicielem ukraińskich władz odwiedzającym papieża od wybuchu wojny.

DEON.PL POLECA
Od lutego zeszłego roku Franciszek dwa razy rozmawiał przez telefon z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Premier Szmyhal uczestniczył w środę we włosko-ukraińskiej konferencji w Rzymie na temat odbudowy jego kraju. Można przypuszczać, że jednym z tematów jego rozmowy z papieżem może być sprawa jego ewentualnej wizyty na Ukrainie.

Ukraina wciąż czeka na papieża

Zaproszenie jest aktualne - zapewnił również przybywający w Rzymie szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

W wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej Sky Tg24 szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba, również przebywający w Rzymie, oświadczył: "Przyjmiemy papieża z otwartymi ramionami. Ukraina jest z papieżem dla pokoju. Nasze zaproszenie jest wciąż ważne, jest stale otwarte, może przyjechać w każdym momencie".

Minister Kułeba zaznaczył: "Nie wiem, dlaczego (Franciszek) jeszcze nie przyjechał. Prowadzimy rozmowy z Watykanem, a zaproszenie nie zostało odrzucone, ale wciąż nie mamy oficjalnej daty wizyty papieża". Szef dyplomacji wyraził przekonanie, że Ukraińcy bardzo doceniliby wizytę Franciszka i przyjęliby go z radością w tym, jak dodał, "tak mrocznym okresie". Wcześniej papież deklarował, że chciałby pojechać i do Kijowa, i do Moskwy, by rozmawiać o pokoju.

PAP / KAI / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Lekan OP

Bądź sobą w pełni!

Chcemy czuć się piękne, spełnione i bezpieczne w każdym aspekcie życia: w relacjach, w pracy, w kreowaniu siebie czy w przestrzeni wartości, które wyznajemy. Na swojej drodze spotykamy jednak wiele trudności....

Skomentuj artykuł

Premier Ukrainy u papieża. To przełomowe wydarzenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.