Premier Węgier z wizytą u Benedykta XVI

Premier Węgier z wizytą u Benedykta XVI
Papież Benedykt XVI przyjmuje na prywatnej audiencji Premiera Węgier Viktora Orbána. (fot. EPA/ALBERTO PIZZOLI)
Radio Watykańskie / wm

Na prywatnej audiencji Benedykt XVI przyjął szefa węgierskiego rządu Viktora Orbána. Polityk ten odbywa obecnie serię wizyt na Starym Kontynencie w ramach przygotowań do przejęcia przez Węgry w nadchodzącym półroczu prezydencji Rady Unii Europejskiej.

Orbanowi zależy szczególnie, w obliczu kryzysu, który obnażył słabości Unii, na odnowie projektu europejskiego. Liczy przy tym na potencjał nowych członków Unii z naszej części Europy, w tym Polski, która obejmie prezydencję Rady w następnym półroczu. Węgry proponują wzmocnienie takich inicjatyw unijnych, jak „Strategia dla Bałtyku” czy Partnerstwo Wschodnie, uzupełniając je o „Partnerstwo dla regionu Dunaju” z zaakcentowaniem współpracy politycznej i gospodarczej z krajami pozostającymi poza Unią Europejską.

Kwestie europejskie rzeczywiście znalazły się wśród tematów poruszonych przez premiera Orbána w Watykanie. Po audiencji u Papieża węgierski polityk spotkał się z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone oraz szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej, abp. Dominique’iem Mambertim.

Jak poinformowano w watykańskim komunikacie prasowym, rozmawiano także o społecznej, gospodarczej i politycznej sytuacji Węgier. Podkreślono przy tym rolę tradycji chrześcijańskiej i Kościoła katolickiego w życiu narodu i w jego odnowie. W kontekście węgierskiej prezydencji Rady Unii Europejskiej wskazano na zbieżności punktów widzenia ze Stolicą Apostolską w kwestiach dotyczących Starego Kontynentu. Poruszono także sprawę stosunków międzynarodowych i współpracy w regionie.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Węgier z wizytą u Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.