Prezentacja wszystkich wydanych tomów "Pro memoria” kard. Wyszyńskiego

Prezentacja wszystkich wydanych tomów "Pro memoria” kard. Wyszyńskiego
Fot. PAP/Piotr Nowak
KAI / tk

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprezentował wszystkie opublikowane dotąd tomu  “Pro memoria” Prymasa Tysiąclecia. - Zapiski kard. Wyszyńskiego to doskonały materiał źródłowy dotyczący historii Polski ale też świadectwo jego świętości – mówiono podczas prezentacji.

W wydarzeniu wzięli udział redaktorzy, członkowie Rady Programowej, a także reprezentanci podmiotów odpowiedzialnych za publikację zapisków prymasa. Jak zaznaczył rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski, było to także jedno z ostatnich wydarzeń w Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego na tej uczelni.

Zapiski “Pro memoria” kard. Stefana Wyszyńskiego obejmują okres 1948-1981. Seria wydawnicza jest pierwszą próbą całościowego i krytycznego wydania zapisek – opatrzonego aparatem naukowym obejmującym wstęp, przypisy oraz indeksy.

Bp Jan Kopiec, przewodniczący Rady Programowej wydającej zapiski Prymasa powiedział, że kard. Wyszyński był świadom, że zachowuje dla potomności bardzo ceny materiał, dlatego starał się dokładnie podawać okoliczności spotkań i innych faktów ale też tłumaczyć ich materię.

DEON.PL POLECA

Bp Kopiec przyznał, że komitet redakcyjny niejednokrotnie zastanawiał się czy publikować wszystkie treści, także takie, które z różnych powodów i w różnych kontekstach, mogą okazać się bolesne. Jednak przeważyło przeświadczenie, iż tak cenne źródło historyczne powinno być wydane w sposób integralny - dodał biskup.

Omawiając prezentowane publikacje bp Kopiec podkreślił, że zapiski Prymasa są nie tylko źródłem historycznym, ale pokazują też człowieka, który odegrał tak ważną rolę w Kościele i państwie, ukazują jego formację, jego służbę, sposób, w jaki był do niej przygotowany.

Historyk prof. Jan Żaryn powiedział, że w polskiej historii istnieje coś takiego, jak kanon polskiej świętości i w ten kanon doskonale wpisuje się Stefan Wyszyński. Prymas korzystał z dziedzictwa historii Polski zarówno w płaszczyźnie rozumienia kontekstu geopolitycznego ale też owo dziedzictwo formowało go jako Polaka i katolika - ocenił prof. Żaryn.

Członek Rady Programowej serii “Pro memoria” wskazywał też, że odwoływanie się do pamięci historycznej pozwoliło kard. Wszyńskiemu wypowiadać się jako człowiekowi suwerennemu. Na przykład był jedynym, który publicznie w 1970 roku mówił o rocznicy bitwy warszawskiej.

- Jeśli w okresie PRL szukamy elity narodu, a więc świadomej, że reprezentuje 1000- letnią historię, to są to tylko polscy biskupi - podkreślił historyk.

Przewodniczący Zespołu Redakcyjnego dr Paweł Skibiński wskazał, że dzięki zapiskom kard. Wszyńskiego rozumienie PRL nie będzie już takie samo. “Dostajemy bowiem dużą porcję informacji ale też coś wyjątkowego: świadectwo człowieka który w bardzo trudnych czasach pokazuje, co to znaczy sprawczość człowieka ducha w historii” - powiedział prelegent.

Historyk poinformował, że rozpoczęto prace nad niemal wszystkimi niewydanymi jeszcze tomami “Pro memoria”. Właśnie wydano tom 9., zaś ukończenia całego 27-tomowego dzieła wydawniczego można się spodziewać za 6-7 lat.

Podczas spotkania zaprezentowano także najnowszy tom „Kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup gnieźnieński i warszawski. W roku beatyfikacji”, pod redakcją naukową Ewy K. Czaczkowskiej i Edgara Sukiennika.

Prowadząca spotkanie dr Czaczkowska zaznaczyła, że dokładnie 73 lata temu - 16 listopada 1948 roku - papież Pius XII podpisał bullę nominacyjną na arcybiskupa dwóch wielkich metropolii – gnieźnieńskiej i warszawskiej oraz prymasa Polski, wyposażonego w specjalne pełnomocnictwa Stolicy Apostolskiej.

Zainaugurowana w 2017 roku seria wydawnicza jest pierwszą próbą całościowego i krytycznego wydania zapisek – opatrzonego aparatem naukowym obejmującym wstęp, przypisy oraz indeksy.

W naukowym wydaniu dzienników prymasa Stefana Wyszyńskiego Pro memoria uczestniczy sześć podmiotów: Archidiecezja Gnieźnieńska, Archidiecezja Warszawska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

Przez cały czas swej prymasowskiej posługi kard. Wyszyński regularnie prowadził osobiste zapiski, zwane przezeń „Pro memoria”. Pierwszy zapis tego zbioru pochodzi z 22 października 1948 roku, a więc z dnia nagłej śmierci kard. Augusta Hlonda; ostatni zaś z 12 maja 1981 roku, dnia 35. rocznicy konsekracji biskupiej, na 16 dni przed śmiercią ich autora. Z tego prawie 33-letniego okresu zachowało się kilkadziesiąt tomów rękopisów.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Zając

Człowiek, który został Prymasem Tysiąclecia

Czy można spotkać Prymasa z czasów, gdy był jeszcze zwykłym księdzem, uczniem, dzieckiem? Co łączyło go z Janem Pawłem II, a co z Bolesławem Bierutem? Wspomnienia, luźne myśli, zapamiętane przez...

Skomentuj artykuł

Prezentacja wszystkich wydanych tomów "Pro memoria” kard. Wyszyńskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.