Prezydent Izraela odwiedził biskupów Ziemi Świętej

Prezydent Izraela odwiedził biskupów Ziemi Świętej
(fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH)
KAI / sz

Prezydent Izraela, Reuven Rivlin spotkał się z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich i złożył im życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

Podczas wizyty w siedzibie Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy w środę powitał zwierzchników Kościołów i zapewnił, że Izrael broni wolności religijnej i chroni miejsca święte. Przypomniał, że szczególnie w tych dniach, wszyscy chrześcijanie i żydzi mogli obchodzić swoje największe święta: Wielkanoc i Pesach.

Jednocześnie Rivlin wyraził ubolewanie, że w czasie tych wolnych dni byliśmy świadkami "powrotu zła." Odniósł się do niedawnych ataków terrorystycznych w Egipcie, a także trwających walk w Syrii. - Zwłaszcza Żydzi wiedzą, co to znaczy żyć w strachu i cierpieć z powodu terroryzmu - powiedział szef izraelskiego państwa.

Abp Pierbattista Pizzaballa, administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy podziękował prezydentowi za jego solidarność z chrześcijanami. - Dziękuję Panu za jego wrażliwość na obecność chrześcijan w Świętym Mieście i w całym Izraelu - powiedział i przypomniał, że Rivlin przy wielu okazjach w jasnych słowach dawał temu wyraz m. in. podczas wizyty w benedyktyńskim klasztorze Tabgha nad Jeziorem Galilejskim, po tym jak podpalili go izraelscy ekstremiści.

Jednocześnie abp Pizzaballa podkreślił znaczenie wspólnot chrześcijańskich dla Jerozolimy. "Mimo, że nie są liczebnie duzi to zawsze były one integralną częścią tożsamości miasta" - powiedział arcybiskup. Bez nich Jerozolima "straciłaby swój uniwersalny charakter".

Patriarcha Greckiego Kościoła Prawosławnego Teofil III w słowach powitania z ubolewaniem mówił o najnowszym ataku terrorystycznym w bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru św. Katarzyny na Synaju. Z uznaniem mówił o wizycie Rivlina u zgromadzonych w jednym miejscu chrześcijanach i nazwał ją "znakiem pokoju i pojednania, które zawsze muszą promieniować w Jerozolimie".

Na spotkaniu w siedzibie Patriarchatu Łacińskiego, położonego niedaleko Bramy Jafskiej Starego Miasta w Jerozolimie zebrali się zwierzchnicy i przedstawiciele wszystkich największych Kościołów chrześcijańskich. Oprócz gospodarza abp Pizzaballa i patriarchy Teofila III uczestniczyli także ormiańsko-apostolski patriarcha Nourhan Manougian, kustosz franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, o. Francesco Patton, jerozolimscy zwierzchnicy Egipcjan, Syryjczyków i Etiopczyków. Luteran reprezentował przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej, bp Munib Younan. Uczestniczyli także przedstawiciele Kościołów anglikańskich i katolickich Kościołów wschodnich, arcybiskupi maronitów i melchitów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Izraela odwiedził biskupów Ziemi Świętej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.