Izrael odbierze językowi arabskiemu status języka oficjalnego

Izrael odbierze językowi arabskiemu status języka oficjalnego
(fot. PAP/EPA/Oded Balilty / POOL)
4 lata temu
PAP / sz

Rząd Izraela postanowil w niedzielę skierować do parlamentu projekt ustawy, która obniża status języka arabskiego, jednego z dwóch oficjalnych języków: będzie miał on "status specjalny", zezwalający arabskim petentom posługiwać się nim w izraelskich urzędach.

Decyzja ministerialnej komisji legislacyjnej, zatwierdzona przez rząd, stwierdza: "pozostawiamy język hebrajski jako oficjalny język Izraela, państwa narodowego ludu żydowskiego", który dysponuje "wyłącznym prawem" do samookreślenia na tym terytorium - poinformował dziennik "Haarec".

Rząd podjął decyzję po obszernej debacie nad nadaniem rangi ustawy idei formułowanej wielokrotnie przez premiera Benjamina Netanjahu, według której Izrael, to "państwo narodu żydowskiego".

- Uczyniliśmy wielki krok w kierunku ugruntowania naszej tożsamości - oświadczył w niedzielę Awi Dichter, deputowany partii, na której czele stoi izraelski premier.

Izraelscy Arabowie, stanowiący 20 proc. ludności kraju, wielokrotnie w ciągu ostatnich dziesięcioleci skarżyli się na "dyskryminowanie ich przez oficjalne instytucje izraelskie".

Projekt nowej ustawy w sprawie hebrajskiego jako jedynego języka oficjalnego stwierdza, że ci którzy mówią po arabsku "mają prawo korzystania z usług instytucji państwowych posługując się znanym im językiem" i dodaje: "każdy mieszkaniec Izraela bez różnicy religii i pochodzenia, ma prawo pracować nad zachowaniem swej kultury, spuścizny, języka i tożsamości".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Izrael odbierze językowi arabskiemu status języka oficjalnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.