Prof. Bańka o Synodzie: Kościół przechodzi przez pewne trudności

Prof. Bańka o Synodzie: Kościół przechodzi przez pewne trudności
Fot. Aleksander Bańka / YouTube
KAI / pk

- Mam świadomość tego, że Ojciec Święty poszerza krąg Synodu, wprowadzając świeckich, nawiązując do korzeni, bo przecież pierwsze Synody miały szeroki wymiar. Znajdujemy się w momencie, w którym Kościół przechodzi przez pewne trudności, głos świeckich jest potrzebny, żeby mieć światło do rozeznania - podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News prof. Aleksander Bańka, świecki delegat na trwający w Watykanie Synod o synodalności.

Mówiąc o swoim udziale w wydarzeniu, polski filozof i politolog wskazuje, że jest to dla niego duże wyzwanie, poczucie odpowiedzialności oraz historyczny moment. - Mam świadomość tego, że Ojciec Święty poszerza krąg Synodu, wprowadzając świeckich, nawiązując do korzeni, bo przecież pierwsze Synody miały szeroki wymiar. Znajdujemy się w momencie, w którym Kościół przechodzi przez pewne trudności, głos świeckich jest potrzebny, żeby mieć światło do rozeznania. To chyba nie tylko moje doświadczenie, ale także poczucie świeckich, że ma to znaczenie, ponieważ ich podmiotowość i tożsamość zostaje wyostrzona - powiedział.

DEON.PL POLECA
Prof. Bańka: Dla mnie szczególną kwestią jest sprawa relacji między duchowieństwem a świeckimi

Wspomniał też o emocjonalnym zaangażowaniu swojej rodziny. - Byli tutaj w Rzymie, teraz wspierają mnie bardzo mocno z Polski. To, że jestem ojcem, mam synów i doświadczenie życia w trochę innym wymiarze, pozwala wnieść w ten Synod perspektywę, która będzie ożywcza i potrzebna do właściwego rozeznawania. Świeccy, mający doświadczenie trochę innych realiów codzienności, mogą bardzo inspirować swoim świadectwem księży biskupów czy pozostałych ojców synodalnych. To dobra perspektywa i urealniająca wiele spraw w Kościele. To, że mogę się nią dzielić, jest także przywilejem - dodał.

Prof. Bańka podkreślił również, iż chciałby pokazywać ważną rolę świeckich zarówno w wymiarze ewangelizacji, jak i w odnajdywaniu swojej tożsamości czy podmiotowości w Kościele. - Dla mnie szczególną kwestią jest sprawa relacji między duchowieństwem a świeckimi, relacji zbudowanych na dobrym poziomie dialogu, wzajemnego szacunku. Budowaniu wspólnej przestrzeni, która później pozwala razem stawać w misji, ewangelizacji, apostolstwie. Chciałby pokazywać, jak ważna jest współpraca duchownych ze świeckimi dla dobra Kościoła - zaznaczył świecki delegat na Synod o synodalności.

Prof. Aleksander Bańka jest naukowcem z Instytutu Filozofii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także członkiem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. Ponadto jest mężem i ojcem.

XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" trwa od 4 do 29 października w Watykanie.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Grzegorz Ryś

Odkryj żywy Kościół i zacznij go tworzyć 

Czy Kościół jest dla ciebie ważny? 
Czy czujesz się w nim jak w domu?
Czy wciąż jest dla ciebie wspólnotą żywą? 

Kardynał Grzegorz...

Skomentuj artykuł

Prof. Bańka o Synodzie: Kościół przechodzi przez pewne trudności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.