"Proponuję godzinę ciszy, aby mieć kontakt tylko z Nim - z mówiącym do nas Bogiem"

"Proponuję godzinę ciszy, aby mieć kontakt tylko z Nim - z mówiącym do nas Bogiem"
(fot. Maskacjusz TV/youtube.com)
2 lata temu
KAI/ ed

- Często przedawkowujemy wiadomości, obrazy, słowa, dźwięki, dlatego proponuję godzinę całkowitego zerwania z każdym rodzajem "sieci", która nas wciąga i zniewala: godzina dziennie pustyni, ciszy, słuchania, każdy według własnych możliwości i warunków życia.

Modlę się razem z wami wszystkimi, aby tegoroczny Wielki Post był dla nas drogą nawrócenia, oczyszczenia i pojednania, aby stał się czasem modlitwy o zesłanie na Kościół Bożego miłosierdzia, darów świętości i mocy Ducha Świętego - napisał biskup kaliski Edward Janiak w liście pasterskim na Wielki Post.

Modlitwa Słowem Bożym

W specjalnym słowie do wiernych ordynariusz kaliski podkreśla, że Wielki Post jest odważnym zaproszeniem do nawrócenia. - Ciągle jesteśmy konfrontowani z wieloma pokusami i nie potrafimy się im przeciwstawić tak stanowczo, jak uczynił to Chrystus na pustyni. Jesteśmy wezwani do uznania siebie za grzeszników i do wzywania "Boga, Ojca Miłosierdzia, który pojednał świat ze Sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów", jak mówią słowa liturgii sakramentu pokuty - czytamy w liście.

W swoim rozważaniu biskup wskazuje na modlitwę, post i jałmużnę. Odnosząc się do modlitwy prosi wiernych, aby pochylali się nad Słowem Bożym. - Oznacza to przede wszystkim modlitwę poprzez słuchanie Boga, który do nas mówi. Piękne nabożeństwa adoracji eucharystycznych są doskonałą okazją do modlitwy w ciszy i do spokojnego słuchania Słowa Bożego głoszonego w liturgii. Zachęcam was, aby uczynić z Pisma Świętego pokarm uprzywilejowany, szczególnie w czasie Wielkiego Postu - zaznacza hierarcha.W ramach postu biskup zachęca też do zmniejszenia czasu przebywania w "sieci" i poświęcenia go na spotkanie osobiste z Bogiem.

Godzina ciszy

- Często przedawkowujemy wiadomości, obrazy, słowa, dźwięki, dlatego proponuję godzinę całkowitego zerwania z każdym rodzajem "sieci", która nas wciąga i zniewala. Proponuję godzinę ciszy, aby mieć kontakt tylko z Nim - z mówiącym do nas Bogiem: godzina dziennie pustyni, ciszy, słuchania, każdy według własnych możliwości i warunków życia. W ten sposób każdego dnia możemy odnaleźć ciszę, która wypełnia serce i która pokonuje wszelką samotność i strach - napisał duchowny.

Nawiązując do jałmużny akcentuje, że Wielki Post daje wiele możliwości do czynienia miłosierdzia. Biskup zachęca do duchowego i materialnego wspierania polskich misjonarzy, zaangażowania się w pomoc wspólnotową organizowaną przez parafialne koła Caritas i zespoły charytatywne. - Obok nas zawsze jest ktoś potrzebujący konkretnej pomocy. Wszystkie podejmowane dzieła miłosierdzia pozwalają nam - w trakcie podróży wielkopostnej - zweryfikować, czy nawrócenie przejawia się w konkretnych aspektach naszego życia, czy prowadzi do konkretnych gestów pomocy - czytamy w liście bp. Janiaka.Biskup zaprasza wiernych do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żali.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Proponuję godzinę ciszy, aby mieć kontakt tylko z Nim - z mówiącym do nas Bogiem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.