Prymas gościem kolejnego spotkania młodych w Krakowie
8 kwietnia 2017 - na dwa tygodnie przed rozpoczęciem jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce - gościem Rekolekcji "Ogień dla nas i całego świata" będzie arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski.
Podobnie jak jego imiennik, św. Wojciech, przyjął sakrę biskupa jako najmłodszy biskup na świecie. W jedenaście lat później, w wieku 49 lat, został mianowany arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, z tytułem "Primas Poloniae". Do dziś jest również najmłodszym Prymasem w Europie.
Abp Wojciech Polak lubi być blisko młodych, daje się namówić nawet na "selfie"
W krakowskich Łagiewnikach będzie dzielił się swoim rozumieniem daru bojaźni Boga, o którym mówi Pismo: "Szczęśliwy człowiek, który boi się Pana". Opowie także o znaczeniu funkcji Prymasa Polski dla losów Europy w przededniu uroczystości św. Wojciecha, misjonarza, patrona Polski.
Ofiara życia św. Wojciecha i jego bezkompromisowa misja ewangelizacji od początku inspirują abp. Wojciecha Polaka. - Pragnę być biskupem świętym, pokornym, dostrzegającym sytuacje ludzi i modlącym się za nich - powiedział zaraz po otrzymaniu sakry biskupiej, obiecując, że wszystkie podejmowane w przyszłości zadania weźmie na siebie jako pokorną służbę.
O jego ewangelizacyjnym lub wręcz misyjnym charyzmacie świadczą także powierzane mu zadania duszpasterskie na ważnych w dzisiejszych czasach polach. Arcybiskup jest odpowiedzialny za duszpasterstwo powołań w Polsce, ale nie tylko. Konferencja Episkopatów Europy (CCEE) wybrała go także w 2006 roku delegatem do spraw powołań w Europie oraz przewodniczącym Europejskiego Centrum Powołań. W kilka lat później powierzono mu też posługę w duszpasterstwach emigracji - jako duszpasterz wielokrotnie odwiedzał Polonię rozsianą po całym świecie, jednocząc ją z braćmi w Polsce.
Na jednym ze spotkań Lednickich poniósł na ramionach symboliczną czarną owcę do ołatarza
Chce jednoczyć, opowiada się przeciwko wszelkiego typu ideami pogłębiającym podział. Otwartym tekstem gani nacjonalistów i fundamentalistów za szerzenie herezji, przeciwnej Ewangelii. W jednym z wywiadów mówi o swoim rozumieniu historycznej roli Prymasa jako ojca pokazującego wartość dobra wspólnego narodu, praworządności, zdolności do współpracy i przekraczania partykularnego myślenia partyjnego.
Prymas jest lubiany przez media i sam nie stroni od nowych mediów, za pomocą których w prosty sposób wyraża osobistą wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest obecny na Twitterze, tweetując spontanicznie, bez planu: "Chciałbym to moje zaangażowanie w tej przestrzeni odczytywać jako szansę spotkania Kościoła ze współczesnym światem. Chcę tam być obecny w duchu Ewangelii i z jej światłem spoglądać na bieżące wydarzenia. Chcę razem z tymi, którzy korzystają z Twittera, odkrywać piękno Ewangelii, dzielić się swoją wiarą i mówić o niej innym, także tym, którym z Panem Bogiem jest nie po drodze".
Więcej informacji na temat spotkania znajdziecie na stronie wydarzenia (facebook):
Skomentuj artykuł