Prymas Irlandii: księża "molestowali tak wiele dzieci, że nie mogli zapamiętać ich imion".

Prymas Irlandii: księża "molestowali tak wiele dzieci, że nie mogli zapamiętać ich imion".
(fot. Salt and Light / youtube.com)
2 lata temu
Independent.ie / ml

"Każda z organizacji musi zadać sobie pytanie, dlaczego w określonym czasie pojawiła się tak duża liczba seryjnych pedofilów. Mówię tutaj o setkach przypadków" - powiedział arcybiskup Dublina.

Independent.ie opisuje wypowiedź arcybiskupa Dublina, która przeżył szok, dowiadując się o kolejnych księżach będących odpowiedzialnymi za wielokrotne wykorzystywanie seksualne małoletnich. Przypadków miała być tak wiele, że oskarżeni księża nie byli w stanie potwierdzić, czy byli zaangażowani w dany czyn, czy nie.

Abp Diarmuid Martin powiedział o tym w dokumencie produkcji RTE. Jak wskazuje irlandzki dziennik, obraz dokładnie opisuje sposób w jaki Watykan przejmował kontrolę nad wieloma aspektami irlandzkiego życia publicznego.

Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Michael McDownell zwrócił z kolei uwagę na fakt, że Kościół katolicki w Irlandii przejmował sukcesywnie władzę nad opieką zdrowotną, edukacją, opieką społeczną i występował w roli autorytetu moralnego.

Irlandia: papież spotka się z ofiarami nadużyć kleru >>

Jak relacjonuje Independent.ie w programie RTE "Rome v Republic" arcybiskup Dublina mówił szczerze o skali nadużyć i wyraził głębokie zaniepokojenie faktem, że księża pedofilie często nie mogą być pewni, czy byli w ogóle zamieszani w wykorzystywanie ofiary.

"Każda z organizacji musi zadać sobie pytanie, dlaczego w określonym czasie pojawiła się tak duża liczba seryjnych pedofilów. Mówię tutaj o setkach przypadków" - powiedział hierarcha.

Duchowny podkreślił, że bardzo niepokojący jest fakt, że księża pedofilie często nie kojarzą imienia wykorzystywanej osoby, nie są pewni, czy taki fakt w ogóle miał miejsce: "nie wiedzieli nawet, ilu ludzi wykorzystali".

Była prezydent Irlandii, Mary McAleese, od czasu zakończenia piastowania swojego urzędu, ujawniła w dokumencie, że wciąż spotyka się ze "zdumiewającym podejściem do molestowanych dzieci na niektórych szczeblach katolickiej hierarchii".

Ekskomunika za wykorzystywanie seksualne? Mam wątpliwości >>

"Słyszałam wiele razy, jak tutaj w Rzymie starsi duchowni mówili, że Bóg wybrał tych ludzi [wykorzystujących nieletnich - red.], a diabeł działa przez dzieci" - powiedziała McAleese.

Była prezydent wspomina sytuację, kiedy zignorowała prośbę jednego z czołowych watykańskich kardynałów o nieobjęcie śledztwem części akt kościelnych w dochodzeniu prowadzonym przez irlandzkie służby. Miało to mieć miejsce w czasie prywatnego spotkania McAleese z ówczesnym Sekretarzem Stanu Watykanu Angelo Sodano.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prymas Irlandii: księża "molestowali tak wiele dzieci, że nie mogli zapamiętać ich imion".
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.