Prymas Polski: ołtarz uzdalnia nas i zobowiązuje do służby i wzajemnej miłości

Prymas Polski: ołtarz uzdalnia nas i zobowiązuje do służby i wzajemnej miłości
(fot. By J. Andrzejewski [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
KAI / ml

"Ołtarz jest miejscem, z którego czerpiemy życie. Jest źródłem jedności Kościoła i braterskiej zgody. Uzdalnia nas i zobowiązuje do służby, ofiary i wzajemnej miłości" - mówił w niedzielę 1 lipca w Powidzu abp Wojciech Polak, dokonując poświęcenia nowego ołtarza w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja.

Eucharystia pod przewodnictwem metropolity gnieźnieńskiego sprawowana była z okazji 150-lecia poświęcenia wspomnianej świątyni, a także 775-lecia lokacji Powidza i 100-lecia Kompanii Powidzkiej, której ochotnicy - jak przypomniał w homilii abp Polak - modlili się w tym kościele tuż po wybuchu Powstania Wielkopolskiego w grudniu 1918 roku.

Nawiązując do dokonanego podczas liturgii aktu poświęcenia ołtarza Prymas przypomniał, że jest on centrum każdej Mszy św. Jest miejscem, z którego czerpiemy życie i siłę. Jest źródłem jedności Kościoła, braterskiej zgody i wzajemnej miłości. Jednoczy nas z Chrystusem i sprawia, że jesteśmy napełnieni Jego Duchem, a więc także gotowi i zdolni troszczyć się jeden o drugiego.

"Biorąc z ołtarza chleb i wino, mamy kierować się duchem wzajemnej miłości, pamiętając też o ubogich i potrzebujących, bo taka była przecież nie tylko postawa Chrystusa, ale właśnie Jego tożsamość. On - ubogi, byśmy my dostrzegali w ubogich i potrzebujących Jego oblicze. On - ubogi, byśmy w naszych siostrach i braciach Jemu służyli. W nich widzieli więc Jego" - tłumaczył abp Polak dodając, że ołtarz wzywa i uzdalnia nas do takiej właśnie postawy, zobowiązuje do służby, ofiary i wzajemnej miłości.

"Przychodzimy przed ołtarz, aby uczestniczyć w męce i zmartwychwstaniu Pana, a następnie żyć bardziej jako chrześcijanie. W ten sposób to, co na ołtarzu czynimy, rzeczywiście ma moc rozjaśnić nasze dni, relacje z innymi, napotkane cierpienia, ważne i konieczne zmagania, pomagając nam w każdym czasie i każdym miejscu budować życie w świetle Chrystusowej Ewangelii" - mówił na koniec abp Polak.

We Mszy św. uczestniczyli licznie kapłani, przedstawiciele lokalnych władz, poczty sztandarowe, reprezentanci służb mundurowych oraz stacjonującej w Powidzu jednostki wojskowej, młodzież i dzieci.

Na początku liturgii do kościoła wprowadzone zostały relikwie jego patrona św. Mikołaja biskupa, sprowadzone do Powidza z Bari we Włoszech. Relikwie zostały umieszczone w miejscu dawnego ołtarza dedykowanego św. Mikołajowi, pod jego wizerunkiem.

W czasie liturgii używano kadzidła z bazyliki pw. św. Mikołaja w Bari.

Msza św. w powidzkim kościele była także okazją do modlitwy dziękczynnej za niepodległość naszej Ojczyzny i wszystkich tych, którzy do jej odzyskania się przyczynili, zwłaszcza za powstańców z Kompanii Powidzkiej, która uformowała się tuż po wybuchu Powstania Wielkopolskiego i brała czynny udział w wyzwalaniu Ziemi Gnieźnieńskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prymas Polski: ołtarz uzdalnia nas i zobowiązuje do służby i wzajemnej miłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.