Prymas Polski przewodniczył pierwszym nieszporom adwentowym

Prymas Polski przewodniczył pierwszym nieszporom adwentowym
Fot. Episkopat
KAI / pk

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył w sobotę w katedrze gnieźnieńskiej pierwszym nieszporom adwentowym. Nabożeństwo zainaugurowało duchowe przygotowanie archidiecezji gnieźnieńskiej do przyszłorocznej peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

„Wieńce i świece adwentowe są wymownym znakiem adwentowego oczekiwania. Światło wskazuje drogę, rozprasza ciemności, usuwa lęki i daje poczucie bezpieczeństwa. Światło jest dla nas również symbolem Chrystusa – Światłości świata” – mówił na początku nieszporów Prymas Polski, zapalając pierwszą ze świec adwentowego wieńca umieszczonego przy ołtarzu.

DEON.PL POLECAPodczas nabożeństwa zapalono także świecę, która płonąć będzie w katedrze gnieźnieńskiej, w kaplicy dedykowanej Matce Bożej Częstochowskiej, w czasie oczekiwania i peregrynacji Jej Jasnogórskiego Wizerunku po archidiecezji gnieźnieńskiej.

Podobne świece otrzymali z rąk Prymasa Polski wierni z poszczególnych dekanatów. Za ich pośrednictwem trafią one do wszystkich parafii i płonąć będą w każdym kościele i w każdej kaplicy.

„Zapalenie świecy przed obrazem Matki Bożej ma oznaczać szczególnie intensywną modlitwę” – wskazał podczas nieszporów biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski.

„Prosimy więc – mówił dalej w kazaniu – aby czas oczekiwania, a zwłaszcza nawiedzenia był czasem odnowy wiary, ustawienia na nowo hierarchii spraw w naszym życiu, bo niestety u wielu wierzących, często na skutek zaniedbania, przez uleganie duchowi tego świata, ta hierarchia ważności spraw została zachwiana żeby nie powiedzieć całkowicie odwrócona” – stwierdził.

Biskup nawiązał też do pieśni „Bogarodzica”, którą wybrano jako motto i „przewodniczkę” zarówno peregrynacji, jak i rozpoczętego właśnie diecezjalnego i parafialnego przygotowania do nawiedzenia.

Gdy zgłębiamy tekst Bogarodzicy odkrywamy, że na jej treść składają się modlitewne prośby i błaganie wspólnoty o szczęśliwe życie teraz i rajskie obcowanie z Bogiem po śmierci. Prosimy więc, aby przyjście Maryi było wezwaniem do odkrycia Kościoła jako wspólnoty wierzących, domu, do którego zaproszeni są i oczekiwani wszyscy, którzy pielgrzymują razem do Boga. Niech ten czas będzie okazją dla jednych do pogłębienia tej więzi, dla innych do jej odnowienia, bo w wielu przypadkach jest ona boleśnie zerwana” – mówił bp Krzysztof Wętkowski.

W nieszporach uczestniczyły delegacje wiernych ze wszystkich dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej wraz z księżmi dziekanami. Obecna była także wspólnota gnieźnieńskiego seminarium duchownego, domu księży seniorów, osoby życia konsekrowanego, liczni kapłani oraz mieszkańcy Gniezna. Nabożeństwo zakończyło odśpiewanie „Bogarodzicy”.

Ikona Matki Bożej Jasnogórskiej przybędzie do archidiecezji gnieźnieńskiej 3 października 2020 roku i peregrynować będzie po parafiach do 28 sierpnia 2021 roku. Wspólnoty będą się przygotowywać na przybycie Obrazu w czasie nowenny, która rozpocznie się w styczniu, a później bezpośrednio poprzez rekolekcje i misje święte.

W czasie wspomnianej nowenny w sposób szczególny celebrowane będą nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Natomiast w następujące po nich niedziele, przed Eucharystią bądź w czasie homilii, czytane będą specjalne katechezy z rozważaniami opartymi na tekście „Bogarodzicy”.

O dobre duchowe przygotowanie do nawiedzenia zaapelował też w liście na Adwent Prymas Polski abp Wojciech Polak. Zapowiadając przybycie Matki Bożej wspomniał kard. Stefana Wyszyńskiego, który peregrynację Jej Jasnogórskiego Wizerunku przed 40 laty zainicjował, i który 7 czerwca 2020 roku zostanie oficjalnie wyniesiony na ołtarze.

„Działać w miłości i w bliskości towarzyszyć, z prostym i otwartym sercem. Taki jest styl Boży ucieleśniony przez Maryję. Taki jest styl Tej, która ma do nas przyjść w Jasnogórskim Wizerunku, symbolicznie przynoszona jak przed 40 laty przez Prymasa Tysiąclecia, w darze jego beatyfikacji” – napisał abp Polak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski przewodniczył pierwszym nieszporom adwentowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.